لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

دیدار رهبران آمریکا و فیلیپین در واشنگتن؛ تاکید بایدن بر «تعهد آهنین» آمریکا به دفاع از متحد خود


دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید با فردیناند مارکوس دوم، رهبر فیلیپین. واشنگتن، یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۳ عکس از رویترز
دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید با فردیناند مارکوس دوم، رهبر فیلیپین. واشنگتن، یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۳ عکس از رویترز

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار با فردیناند مارکوس دوم، رئیس جمهوری فیلیپین، بر «تعهد آهنین» ایالات متحده در دفاع از متحد خود، از جمله در دریای جنوبی چین، تاکید کرد.

رهبر فیلیپین دوشنبه ۱۱ اردیبهشت در نخستین دیدار از کاخ سفید در ۱۰ سال گذشته بر اهمیت آمریکا به عنوان تنها کشور هم‌پیمان با مانیل در منطقه‌ای که «شاید بتوان گفت هم اکنون درگیر پیچیده‌ترین موقعیت ژئوپولیتیک در جهان است»، تاکید کرد.

این دیدار در شرایطی صورت گرفت که هر دو کشور در تلاشند با اقدامات سلطه‌جویانه چین در نزدیکی تایوان و دریای جنوبی چین مقابله کنند.

مقامات ایالات متحده گفتند دو کشور بر دستورالعمل‌های جدیدی برای همکاری نظامی و همکاری بیشتر اقتصادی تاکید کردند.

در بیانیه مشترک آمریکا و فیلیپین آمده است که در صورت هر گونه حمله به نیروهای مسلح فیلیپین، کشتی‌ها و هواپیماهای فیلیپینی، از جمله در دریای جنوبی چین، ایالات متحده تعهدات دفاعی دوجانبه‌ای را که در پیمان دفاعی سال ۱۹۵۱ با آن کشور بسته است، اجرا می‌کند.

نیروهای آمریکایی و فیلیپینی روز ۲۲ فروردین بزرگترین رزمایش‌های خود در دهه‌های اخیر در فیلیپین و آب‌های آن در سراسر دریای جنوبی چین و تنگه تایوان را با مشارکت حدود ۱۲۲۰۰ پرسنل نظامی آمریکا، ۵۴۰۰ نیروی فیلیپینی، و ۱۱۱ نظامی استرالیایی آغاز کردند. واشنگتن بارها به چین درباره اقدامات تهاجمی فزاینده‌‌اش در این منطقه هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG