لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

آمریکا: پکن اقدامات تحریک‌آمیز در دریای جنوبی چین را متوقف کند


گارد ساحلی فیلیپین در حال گشت‌زنی در نزدیکی جزیره «توماس شول دوم» واقع در دریای چین جنوبی. ٢٣ آوریل ۲۰۲۳
گارد ساحلی فیلیپین در حال گشت‌زنی در نزدیکی جزیره «توماس شول دوم» واقع در دریای چین جنوبی. ٢٣ آوریل ۲۰۲۳

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای از پکن خواست رفتار تحریک‌آمیز و خطرناک خود علیه کشتی‌های فیلیپینی در دریایی جنوبی چین را متوقف کند.

به نوشته این بیانیه، واشنگتن با هدف محافظت از امنیت دریایی در کنار فیلیپین می‌ایستد.

فیلیپین روز جمعه گارد ساحلی چین را به استفاده از «تاکتیک‌های تهاجمی» در نزدیکی جزیره «توماس شول دوم» تحت کنترل خود، به فاصله ۱۹۵ کیلومتری از ساحل فیلیپین در دریای جنوبی چین متهم کرده بود.

پس از آن، پکن روز یکشنبه گفت مایل است اختلافات دریایی با کشورهای حوزه دریای جنوبی چین را از طریق مذاکرات دوستانه حل و فصل کند اما نسبت به مداخله واشنگتن هشدار داد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای گفت ایالات متحده خارج از این منطقه قرار دارد و نباید در امور دریای جنوبی چین مداخله کند و یا از این مساله به منظور ایجاد تفرقه میان کشورهای منطقه بهره ببرد.

طبق ادعای او، کشتی‌های فیلیپینی وارد آب‌های ساحلی چین وارد شده و عامدانه اقدامات تحریک‌آمیز انجام داده‌اند.

فیلیپین نیز بارها چین را به انجام اقدامات و مانورهای «خطرناک» در دریای جنوبی چین متهم کرده است.

چین ادعای حاکمیت بر تقریبا کل دریای جنوبی چین را دارد و با نشانه‌گذاری موسوم به «٩ خط تیره» بر روی نقشه‌ها که تا فاصله یک‌هزار و ۵۰۰ کیلومتری از سواحل این کشور امتداد دارد، بخش عمده مناطق انحصاری اقتصادی ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و اندونزی را از آن خود می‌داند. این در شرایطی است که حکم داوری بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ میلادی، این ادعای پکن را فاقد هرگونه مبنای قانونی دانسته است.

XS
SM
MD
LG