لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

دو چینی به برپایی «پایگاه پلیس مخفی» چین در خاک آمریکا متهم شدند


نیروی هوایی ایالات متحده در حال رصد و کنترل بالن جاسوسی چین. ۲۲ فوریه ۲۰۲۲.
نیروی هوایی ایالات متحده در حال رصد و کنترل بالن جاسوسی چین. ۲۲ فوریه ۲۰۲۲.

دادستان منهتن در نیویورک روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت که مقامات مجری قانون در ایالات متحده دو تن از ساکنان نیویورک را به اتهام برپایی یک «پایگاه مخفی پلیس» چین در محله چینی‌ها در منهتن دستگیر کرده‌اند.

به گفته دادستانی منهتن، لو جیانوانگ ۶۱ ساله و چن جینپینگ ۵۹ ساله، متهم هستند که بدون اطلاع مقامات آمریکایی به عنوان ماموران دولت چین عمل کرده‌اند.

این اتهامات در شرایطی مطرح می‌شوند که وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقات در مورد آن چه را که مقامات این کشور تلاش برای «سرکوب فراملی» توسط دشمنان آمریکا مانند چین و ایران برای ارعاب مخالفان سیاسی ساکن در ایالات متحده می‌نامند، گسترش داده‌اند.

بری‌یان پیس، دادستان ارشد فدرال منهتن، گفت: «این پرونده نقض آشکار حاکمیت کشور ما توسط دولت چین، از طریق ایجاد یک پایگاه پلیس مخفی در وسط شهر نیویورک را آشکار می‌کند.»

به گفته او، لو در سال ۲۰۱۸ تلاش کرد شخصی را که توسط چین فراری تلقی می‌شد، متقاعد کند تا به چین بازگردد. این شخص گزارش داده بود که توسط لو مورد آزار و اذیت و تهدید قرار گرفته است.

به گفته این مقام دادستانی، دولت چین در سال ۲۰۲۲ از لو خواسته بود تا برای یافتن شخصی که در کالیفرنیا زندگی می‌کند و یک فعال دموکراسی‌خواه محسوب می‌شود کمک کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دادستانی منهتن نوشت که دو متهم دستگیر شده به اف‌بی‌آی اعتراف کرده‌اند که پس از اطلاع از اینکه تحت پیگرد هستند، ارتباطات خود را با یک مقام دولتی چین حذف کردند.

دادستان‌های فدرال آمریکا بیش از ده‌ها شهروند چینی و دیگران را به راه‌اندازی فعالیت‌های تجسسی و آزار و اذیت مخالفان ساکن در ایالات متحده - از جمله تلاش برای بازگرداندن اجباری افرادی که چین آنها را فراری می‌داند - متهم کرده‌اند.

کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی، سال گذشته به کمیته سنای ایالات متحده گفته بود که «بسیار نگران» حضور چنین ایستگاه‌هایی در شهرهای آمریکا است.

او گفته بود که برپایی ایستگاه‌های پلیس مخفی توسط چین «نقض حاکمیت ملی» ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG