لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

سفیر جدید فرانسه به ابراهیم رئیسی: هفت فرانسوی بازداشت‌شده را فورا آزاد کنید


نیکلا رش، در دیدار با ابراهیم رئیسی
نیکلا رش، در دیدار با ابراهیم رئیسی

وزارت امور خارجه فرانسه می‌گوید سفیر جدید آن کشور در ایران به ابراهیم رئیسی گفته است که جمهوری اسلامی باید به سرعت هفت شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران را آزاد کند.

فرانسوا دلماس، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، سیاست دستگیری شهروندان خارجی را «سزاوار سرزنش» خواند و گفت که ادامه بازداشت شهروندان فرانسوی، فقط باعث می‌شود روابط ایران با فرانسه و اروپا وخیم‌تر ‌شود.

روابط بین فرانسه و ایران در ماه‌های اخیر بدتر شده است. جمهوری اسلامی هفت شهروند فرانسوی را در ایران بازداشت کرده است. پاریس می‌گوید این بازداشت‌ها خودسرانه و معادل گروگان‌گیری دولتی است.

به گزارش رویترز معاون سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت که سفیر جدید این کشور برای ابراهیم رئیسی روشن کرده است که شهروندان فرانسوی باید فورا آزاد شوند و شرایط نگهداری آنها غیرقابل قبول است.

اما رسانه‌های داخلی ایران این هفته گزارش دادند که رئیسی در دیدار با نیکلا رش، سفر جدید فرانسه در ایران، از آن چه او «اسلام‌هراسی فرانسه» خواند انتقاد کرد. به نوشته این روزنامه‌ها، رش موظف شده است «سوءتفاهم‌ها» در روابط دو کشور را برطرف کند.

پاریس به ویژه نگران وضعیت برنارد فیلان، شهروند فرانسوی-ایرلندی، و بنجامین بریر است. بر اساس بیانیه خانواده بریر، او از هفته گذشته اعتصاب غذا کرده است.

بر اساس گزارش‌ها برنارد فیلان ۶۴ ساله، شهروند دوتابعیتی ایرلندی- فرانسوی که اوایل سال جاری میلادی برای اعتراض نسبت به وضعیت اسفناک خود دست به اعتصاب غذا زده بود، در آستانه از دست دادن بینایی یکی از چشمانش است.

دلماس گفت که فرانسه نظام جمهوری اسلامی را مسئول حفظ سلامت شهروندان فرانسوی می‌داند. او با اشاره به این که فیلان همچنان از دسترسی به مراقبت‌های فوری پزشکی محروم است، خواستار ارائه این خدمات به او شد.

سپاه پاسداران در سال‌های اخیر ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را بیشتر به اتهامات جاسوسی و امنیتی بازداشت کرده است. ناظران امور ایران این اقدامات را عملا گروگان‌گیری جمهوری اسلامی برای امتیازگیری سیاسی عنوان کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG