لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

روایت شهرداری تهران از سفر زاکانی به بروکسل؛ خوب بود


سفر شهردار تهران به بروکسل حواشی زیادی در پی‌داشت.
سفر شهردار تهران به بروکسل حواشی زیادی در پی‌داشت.

پس از حاشیه‌های سفر شهردار تهران به بروکسل و استعفای مسئول شهرسازی و امور بین‌الملل شهرداری بروکسل به دلیل میزبانی از شهردار تهران و دو میهمان روسی؛ حالا سخنگوی شهرداری تهران در روایتی از این سفر آن را «خوب» ارزیابی کرده است.

عبدالمطهر محمدخانی گفته است که اتفاق خوبی که در بروکسل افتاد دیدار با سفیر و بخشی از ایرانیان، تجار و نخبگان ایرانی حاضر در بروکسل بود.

اما تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد جمعی از ایرانیان ساکن بلژیک روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد در اعتراض به حضور علیرضا زاکانی در مجمع عمومی متروپولیس در بروکسل تجمع کردند.

محمدخانی در تشریح جزئیات این سفر گفته است که در این سفر بازدید شهری نیز صورت گرفت و سفیر ایران از شهردار تهران برای بازدید از بخش‌هایی از بروکسل دعوت کرد و به دلایل امنیتی، بازدید از بخش‌های محدودی انجام شد.

وی واکنش به حضور زاکانی در بروکسل فضاسازی‌ از سوی چهره‌های طرفدار تحریم و گروهک‌های ضد انقلاب دانست.

سخنگوی شهرداری تهران همچنین غیر مستقیم به پرونده سازی علیه ایرانیان ساکن اروپا و جمع‌آوری مستندات اشاره کرد و گفت که «تیم رسانه‌ای ما از این تجمع تصویربرداری کردند تا شاهد این نباشیم که رسانه‌ها تجمع را گسترده نشان دهند.»

محمدخانی بدون اسم آوردن از دریا صفایی او را عامل تجمعات و موضع گیری‌ها علیه این سفر دانست و گفت موج جدیدی را «در رسانه‌ها و گروهک‌های ضد انقلاب شاهد بودیم که با حمایت یک خانم ایرانی الاصل بود و مسئول شهرسازی شهرداری بروکسل را مجبور به استعفا کردند.»

در پی استعفای مسئول شهرسازی شهرداری بروکسل، دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان فدرال بلژیک استعفای وزیر خارجه این کشور را نیز خواستار شد.

صفایی روز دوشنبه ۲۹ خرداد در گفتگو با یک رسانه بلژیکی گفت که «حاجا لحبیب، وزیر خارجه بلژیک، باید از مقام خود کناره‌گیری کند.»

این نماینده پارلمان بلژیک تاکید کرد: «امروز ما خواهان استعفای وزیر خارجه هستیم. ما به وزیری نیاز داریم که مسئولیت خود را بپذیرد.»

در همین رابطه وزیر خارجه بلژیک اعلام کرده است که قرار است روز چهارشنبه در جلسه کمیته روابط خارجی پارلمان در این باره توضیح دهد.

XS
SM
MD
LG