لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

دردسرهای سفر زاکانی به بروکسل و آزادی اسدی؛ نخست وزیر و وزیر خارجه زیر فشار برای استعفا


الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک
الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک و حجه لحبیب، وزیر خارجه بلژیک در مورد رسوایی اعطای روادید به هیئتهای ایران و روسیه در پارلمان بلژیک مورد پرسش قرار گرفتند.

در شرایطی که تنها سه هفته از آزادی امدادگر بلژیکی از زندان‌های جمهوری اسلامی می‌گذرد، وزیر خارجه بلژیک به دلیل تایید درخواست‌ ویزا از کشورهای «تحت تحریم بین‌المللی» در پارلمان بلژیک بازخواست شد.

در این رویارویی از سویی دی کرو و لحبیب در دفاع از تصمیم خود، «اجتناب از درگیری دیپلماتیک با جمهوری اسلامی» در پی آزادی امدادگر بلژیکی و سه اروپایی دیگر را مطرح کردند.

از سویی دیگر نمایندگان مخالف، استدلال آنها را به چالش کشیدند چرا که هیئت ایرانی در جریان سفر خود به بروکسل، از دریا صفایی، نماینده مجلس بلژیکی-ایرانی و اعضای اپوزیسیون ایران «فیلم‌برداری» کردند که باعث شد صفایی نسبت به امنیت خود در بلژیک اظهار نگرانی کند.

در حالی که حزب راست افراطی خواهان استعفای دی کرو، نخست وزیر بلژیک شده است حجه لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک نیز با درخواست شماری از نمایندگان پارلمان کشورش برای کناره‌گیری از سمت خود مواجه است.

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک ۲۹ خرداد در توییتی نوشت: «در مقابل عادی‌سازی جنایت‌های جمهوری اسلامی در غرب خواهیم ایستاد. اکنون نوبت استعفای وزیر خارجه بلژیک است. وی نیز باید استعفا دهد.»

او همچنین در مصاحبه‌ای با رادیو «ماتین پرمیر» گفت: «چرا تنها سه هفته پس از آزادی اولیویه وندکستله [حجه لحبیب] می‌پذیرد که تروریست‌ها به بروکسل بیایند؟»

در همین ارتباط، پاسکال اسمت، مسئول شهرسازی و امور بین‌المللی شهرداری بروکسل، روز یکشنبه ۲۸ خرداد، در نشستی خبری، در پی جنجال ناشی از دعوت از علیرضا زاکانی، شهردار تهران، به پایتخت بلژیک استعفا کرد.

XS
SM
MD
LG