لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

ویزای بحث‌برانگیز به زاکانی و روس‌ها؛ «نوبت استعفای» وزیر خارجه بلژیک است


حجه لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک. (آرشیو)
حجه لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک. (آرشیو)

حجه لحبیب، وزیر امور خارجه بلژیک، پس از اعطای ویزا به هیئت‌هایی از ایران و روسیه برای شرکت در همایش شهرداران که هفته گذشته در بروکسل برگزار شد، با درخواست شماری از نمایندگان پارلمان کشورش برای کناره‌گیری از سمت خود مواجه است.

تایید درخواست‌های ویزای هیئت‌های ایرانی و روسیه‌ای تنها سه هفته پس از آزادی اولیویه وندکستله، امدادگر بلژیکی، در ازای آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی محکوم به اقدام تروریستی، انجام شده است.

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، در توییتی نوشت: «در مقابل عادی‌سازی جنایت‌های جمهوری اسلامی در غرب خواهیم ایستاد. اکنون نوبت استعفای وزیر خارجه بلژیک است. وی نیز باید استعفا دهد.»

او همچنین در مصاحبه‌ای با رادیو «ماتین پرمیر» گفت: «چرا تنها سه هفته پس از آزادی اولیویه وندکستله [حجه لحبیب] می‌پذیرد که تروریست‌ها به بروکسل بیایند؟»

در همین ارتباط، پاسکال اسمت، مسئول شهرسازی و امور بین‌المللی شهرداری بروکسل، روز یکشنبه ۲۸ خرداد، در نشستی خبری، در پی جنجال ناشی از دعوت از علیرضا زاکانی، شهردار تهران، به پایتخت بلژیک استعفا کرد.

او با اصرار بر اینکه هیچ خطایی مرتکب نشده، افزود تمام اسناد و مدارک مربوط به مکاتبات او درباره دعوت و صدور روادید برای شهردار تهران و همراهانش به پارلمان بلژیک داده شده‌ است.

همچنین تئو فرانکن، یکی از نمایندگان پارلمان بلژیک، در توییتی نوشت پاسکال اسمت که از «بسیجی تروریست» زاکانی و جاسوسانش دعوت کرده بود که به بروکسل بیایند، به دلیل «فشار سیاسی بیش از حد زیاد» استعفا کرده است.

این سیاستمدار بلژیکی در ادامه، خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی و «خلاص شدن از شر جمهوری اسلامی» شده است.

علیرضا زاکانی و تنی چند از مقامات جمهوری اسلامی یکشنبه هفته گذشته در سفری سه‌روزه برای شرکت در مجمع عمومی متروپولیس، انجمن کلان‌شهرهای مهم جهان، به بروکسل رفتند. حضور او در بروکسل با اعتراض جمعی از ایرانیان مقیم بلژیک همراه شده بود.

XS
SM
MD
LG