لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

بيانات آیت الله العظمی بیات زنجانی در مورد رابطه مجلس خبرگان با رهبری و چند خبر ديگر


اطلاعيه کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی

کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی با صدور اطلاعیه ای به گزارش تفصیلی شورای نگهبان در مورد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران پاسخ داد. این کمیته می گوید گزارش شورای نگهبان در مورد انتخابات اخیر با مطالب نادرست و خلاف واقعِ خود تردیدهایِ جدیدی ایجاد کرده است. در این اطلاعیه آمده مواردی نظیر وجود صدها صندوق رای که در آنها تعداد آرای یک نامزد بالای ٩٩ درصد اعلام شده و تمرکز غیرعادی این صندوق ها در بعضی از مناطق از جمله تردید هایی است که در مورد انتخابات وجود دارد. یکی از دیگر مواردی که این کمیته به آن اشاره کرده مغایرت آمار اعلام شده وزارت کشور در ٧٨ شهرستان است. به گفته این کمیته شورای نگهبان در مورد مسایلی نظیر تبلیغات یک سویه و بی رویه صدا و سیما به سود محمود احمدی نژاد، ورود بعضی از مسوولان نیروهای مقاومت بسیج و سپاه به فعالیت انتخاباتی به نفع آقای احمدی نژاد و علیه نامزدهای دیگر و همچنین استفاده از وسایل حمل و نقل دولتی برای آوردن مردم به محل سخنرانیِ تبلیغاتی محمود احمدی نژاد سکوت کرده است. کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی در بخش دیگری از گزارش خود آورده است که شورای نگهبان نسبت به مسایلی نظیر تعداد برگهای رای چاپ شده با شماره سریال و بدون شماره سریال و تولید مهر انتخابات به تعداد بیش از دو برابر شعب اخذ رای که در این اطلاعیه اقدامی بی سابقه توصیف شده حساسیت لازم را نداشته است. کمیته صیانت از آرا میرحسین موسوی که ریاست آن را علی اکبر محتشمی پور، وزیر کشور پیشین جمهوری اسلامی بر عهده دارد می گوید هنوز تعدادی از تعرفه های مهر شده دست به دست مردم می گردد.

آیت الله العظمی بیات زنجانی درباره رابطه مجلسِ خبرگان با رهبری

آیت الله العظمی بیات زنجانی، از مراجع تقلید شیعه اعلام کرد که رابطه مجلس خبرگان با رهبری عیناً مثل رابطه مجلس و دولت باید باشد. به گفته این مرجع تقلید ولی فقیه باید از مجلس خبرگان رهبری تبعیت کند وعلاوه بر اینکه باید عادل باشد از قانون اساسی هم باید تبعیت کند. آیت الله بیات زنجانی که در جمعِ شماری از خبرنگاران سخن می گفت اضافه کرد، كلمه مطلقه در ولایت فقیه به معنای فوق قانون بودن نيست بلکه، ولی فقیه باید قانون عادی را هم رعايت کند و هرگاه اين شرايط را از دست بدهد خود به خود از جايگاه خود محروم می شود و اين نص صريح قانون اساسی است. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت مجلس خبرگان رهبری بايد به آيين نامه دوران آیت الله خمینی برگردد نه اينكه شورای نگهبان، اعضای مجلس خبرگان رهبری را تاييد كند. به گفته این مرجع تقلید وقتی مجلس خبرگان، مستقل شد می تواند بر اعمال رهبری نظارت کند. ریاست کنونی مجلس خبرگان رهبری بر عهده آیت الله هاشمی رفسنجانی از منتقدان دولت محمود احمدی نژاد است.

حزب اعتماد ملی اظهارات یدالله جوانی را غیر مسؤلانه توصیف کرد

حزب اعتماد ملی به سخنان یدالله جوانی، از فرمانده هان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که خواستار دستگیری و محاکمه ی رهبرانِ جناح اصلاح طلب از جمله مهدی کروبی، میرحسین موسوی و محمد خاتمی شده واکنش نشان داد و آن را اظهارات غیر مسؤلانه توصیف کرد. به گفته اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی این گونه سخنان، نوعی تحریک است که به تشدید بحران منجر می شود.

مریم رجوی از آمريکا و سازمان ملل متحد خواست تا کنترل پایگاه اشرف در شمال بغداد را به دست بگیرند

مریم رجوی، از ایالات متحده و سازمان ملل متحد خواست تا کنترل پایگاه اشرف در شمال بغداد را به دست بگیرند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مریم رجوی از ایالات متحده خواسته است تا به طور موقت کنترل این پایگاه را بر عهده بگیرد تا نیروهای سازمان ملل در آن مستقر شوند. مریم رجوی می گوید نیروهای عراقی از ورود مواد خوراکی و بهداشتی به داخل پایگاه اشرف جلوگیری می کنند.

محسن رضايی در نامه به علی لاريجانی خواست از محمود احمدی نژاد ميثاق نامه بگيرند

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از رقبای محمود احمدی نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در نامه ای خطاب به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی از مجلس خواست تا از محمود احمدی نژاد میثاق نامه بگیرد تا از انتقال تنشهای سیاسی به حوزه اقتصاد، در دولت محمود احمدی نژاد جلوگیری شود. در نامه محسن رضایی همچنین آمده است ورود افرادی به دولت که کار آمد نیستند خلاف مصالح ملی و عقلانیت است و پیامدهای جبران ناپذیری خواهد داشت. از سوی دیگر ٢٠٢ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای به محمود احمدی نژاد از او خواستند افرادی را برای حضور در کابینه خود معرفی کند که از تخصص کافی، برخوردار بوده و همچنین انقلابی باشند.

کنگره آمريکا، اسرایيل، و تحريم فروش بنزين به ايران

استنی هویِر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در راس گروهی بیست و نه نفره از قانون گذاران دموکرات کنگره آمریکا در اسراییل به سر می برد. صلح خاورمیانه و ایران در کانون سفر قرار دارد. انتظار می رود کنگره پس از بازگشت از تعطیلات ماه اوت اقدامات تنبیهی از جمله تحریم فروش بنزین به ایران را به رای بگذارد تا در آستانه نشست گروه بیست ابزارهای تازه ای را برای اعمال فشارهای بین المللی بر ایران در اختیار پرزیدنت اوباما قرار دهد. مشاوره های اعضای کنگره با رهبران اسراییل، هم پیمان نزدیک آمریکا طی سفر به آن کشور در این رابطه بسیار موثر است و قانون گذاران تحریم بنزین را بهترین یا شاید آخرین امکان موجود در راستای پرهیز از حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران می دانند. رهبران اسراییل از پیشرفت های هسته ای ایران در حالی که سپاه در ایران ارکان قدرت را بیش از پیش در دست می گیرد نگرانند. گزارش ها حاکی است دولت اوباما در حال بررسی میزان کارآیی تحریم بنزین در صورت عدم حمایت کامل بین المللی است. شماری از اعضای کنگره چون استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، هم پیمان نزدیک پرزیدنت اوباما در کنگره که ماهها پیش از انتخابات ایران خواستار تماس فوری با تهران شده بودند معتقدند تعلل زیاد می تواند تاثیرگذاری تحریم بنزین را با توجه به نارضایی عمومی پس از انتخابات کاهش دهد. قانون گذاران حامی تحریم بنزین معتقدند از آنجایی که تنها شمار محدودی بیمه گر کشتی های حامل بنزین و فرآورده های نفتی در جهان فعال اند و از آنجایی که شرکت های بیمه ایران تحت تحریم قرار دارند حتی بدون حمایت روسیه و چین تحریم بنزین اثرات کمرشکنی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت. ادوارد مارکی، رییس دموکرات کمیته انرژی در آستانه سفر دموکرات ها به اسراییل با رد ادعای ایران مبنی بر تولید انرژی برای مصارف صلح آمیز گفت ایران ممکن است چنین ادعا کند ولی ما احمق نیستیم.

XS
SM
MD
LG