لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی مانع از دعاخواندن بهائیان در آرامستان شدند


آرشیو

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران از برگزاری مراسم دعاخواندن شماری از شهروندان بهائی در آرامستان بهائیان تهران (گلستان جاوید) جلوگیری کردند.

به گزارش هرانا، این شهروندان بهائی قصد داشتند روز جمعه ۱۲ خردادماه با حضور بر مزار یکی از هم‌کیشان خود که بدون رضایت و اطلاع خانواده دفن شده‌بود به دعاخواندن بپردازند.

بنا بر این گزارش، ماموران امنیتی تنها به خانواده متوفی اجازه حضور در آرامستان بهائیان را داده و بقیه حاضرین از پشت درهای بسته به مراسم دعاخوانی پرداختند.

در سالهای گذشته ماموران حکومت بارها متوفیان بهائی را بدون اطلاع خانواده و بدون رعایت آیین خاکسپاری بهائیان در گورستان خاوران، محل دفن دسته‌جمعی قربانیان کشتار سال ۶۷، به خاک سپرده‌اند.

جامعه جهانی بهائی از دفن اجباری و بدون اطلاع متوفیان بهائی در گورستان خاوران انتقاد کرده و آن را اقدامی «بی‌رحمانه» خوانده است.

خانواده‌های قربانیان اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ نیز هدف حکومت ایران از دفن اجساد تازه در گورستان خاوران را «پاک کردن» آثار «جنایت در خاوران» دانسته و خواستار توقف این اقدام شده‌اند.

شهروندان بهائی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بطور نظام‌مند در معرض تبعیض‌‌‌های گسترده اجتماعی و سیاسی و همچنین برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌های خودسرانه و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال ۲۰۲۲ میلادی نیز به موارد متعددی از نقض آزادی‌های مذهبی توسط جمهوری اسلامی ایران اشاره شده است.

بنا بر این گزارش که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا تهیه کرده است سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت ایران علیه اعضای جامعه بهائی تشدید شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، اردیبهشت‌ماه سال جاری، با اشاره به این گزارش اعلام کرد ایالات متحده در کنار فعالان آزادی مذهبی و مردمی که حقوق مذهبی‌شان نقض می‌شود می‌ایستد.

آنتونی بلینکن همچنین بر «تعهد پایدار» دولت آمریکا به دفاع از حق آزادی مذهبی تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG