لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

نماینده آمریکا در امور ایران از شکنجه مهوش ثابت، بهایی زندانی در ایران، انتقاد کرد


 رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر از شکنجه مهوش ثابت، شهروند بهایی زندانی، در ایران انتقاد کرد.

او در این پیام گفت: «از گزارش‌هایی مبنی بر شکستن کاسه زانوی مهوش ثابت توسط مقامات زندان اوین وحشت‌زده شدم.»

آقای مالی افزود: «هیچ شخصی را نباید به خاطر اعتقادات مذهبی خود زندانی کرد، چه رسد به این که چنین شکنجه شود. رژیم ایران باید فوراً مهوش را همراه با تمام زندانیان عقیدتی آزاد کند.»


نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پستی از حساب کاربری «دفتر بین‌المللی آزادی‌های مذهبی» در توییتر را ضمیمه پیام خود کرد.

این نهاد که وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا است، در این پست می‌نویسد: «در پی انتشار خبر مصدومیت مهوش ثابت در زندان، به شدت نگران هستیم. هیچ شخصی نباید به خاطر ایمانش مجازات شود.»

دفتر بین‌المللی آزادی‌های مذهبی از مقامات ایرانی خواسته است که خانم ثابت تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرد و فوراً آزاد شود.


مهوش ثابت از مدیران سابق جامعه بهائیان ایران است. او روز ۹ مرداد سال گذشته بازداشت شد و دادگاه انقلاب اسلامی دوباره او را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. خانم ثابت پیش از این نیز ده سال زندانی بود و در ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ با پایان محکومیتش، از زندان آزاد شد.

در فروردین سال جاری، فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی‌رفسنجانی، پیش از بازگشت به زندان، در یک فایل صوتی جزئیاتی از شکنجه مهوش ثابت را فاش کرده بود.

پیشتر، حسین احمدی‌نیاز، وکیل دادگستری، هم به صدای آمریکا گفته بود شکنجه مهوش ثابت، یک نمونه از رویه همیشگی جمهوری اسلامی است.

XS
SM
MD
LG