لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۳

یک مدیر پیشین جامعه بهائی در کرج بازداشت شد؛ دفن دو بهائی دیگر در گورستان خاوران


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

در ادامه فشار بر پیروان آیین بهائی، هم‌زمان با دفن اجباری دو شهروند بهائی دیگر، یکی از مدیران پیشین جامعه بهائی ایران از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

به گزارش ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران در روز شنبه نهم اردیبهشت، عفیف نعیمی، یکی از مدیران سابق جامعه بهائی، در حالی که تنها چهار ماه پیش با سپردن وثیقه آزاد شده بود، توسط بیش از ۱۰ مأمور امنیتی بازداشت و به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

بنا بر این گزارش، روشن نیست بازداشت آقای نعیمی به چه دلیل بوده اما به گفته یک منبع مطلع، او در هنگام بازداشت به همراه نزدیکانش در یک باغ در حومه کرج بوده است.

عفیف نعیمی مدیر پیشین جامعه بهائی به نام «یاران ایران» بود که بهمن ۱۴۰۱ در پرونده‌ای مشترک با ۱۰ تن دیگر توسط دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز به هفت سال زندان تعزیری و پرداخت پنج میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شد. این حکم اکنون با درخواست تجدیدنظر در حال بررسی مجدد است.

اتهام گروهی این شهروندان، «اهانت و فعالیت آموزشی و تبلیغی علیه شرع اسلام»، «شرکت در تشکیل گروه و اداره اشخاص به قصد بر هم زدن امنیت کشور» از طریق «اقدام به ترویج بهائیت» میان «کودکان و نوجوانان»، «فعالیت آموزشی و ترویجی مغایر با شرع اسلام از طریق آموزش و ترویج بر اساس تعالیم بهائیت در مهدکودک‌ها» و «تبلیغ بر علیه شرع اسلام از طریق آموزش کوچینگ» عنوان شده بود.

فشار بر پیروان آیین بهائیت توسط جمهوری اسلامی در ۴۴ سال گذشته ادامه داشته است و ضمن بازداشت و اعدام برخی از آنها، بهائیان از تحصیل بازمانده‌اند و از کسب و کار منع شده‌اند و در مواردی اموال آنها مصادره شده است.

پیش از این، یک نهاد حقوق بشری وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به وضعیت مهوش ثابت، یکی دیگر از شهروندان بهائی زندانی در ایران ابراز نگرانی کرده است.

همچنین، روز شنبه وزارت اطلاعات پیکر دو شهروند بهائی به نام «فیروزه اختر خاوری» و «عزت ضرغامی» را به صورت «مخفیانه» و بدون آگاهی خانواده‌هایشان در گورستان خاوران دفن کرده است.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، پیکر خانم اختری مدت ۳۱ روز «بلاتکلیف» بوده و اجازه خاک‌سپاری او و چهار تن دیگر در گورستان بهائیان داده نشده بود.

روز دهم فروردین نیز وزارت اطلاعات پیکر یکی دیگر از شهروندان بهائی به نام «بهزاد مجیدی» را به صورت مخفیانه در گورستان خاوران، محل دفن دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سیاسی دهه ۶۰، دفن کرده بود.

سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه بهائی پیشتر در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت که خاک‌سپاری اجباری شهروندان بهائی پیش از این نیز سابقه داشته است.

XS
SM
MD
LG