لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

استرالیا تصمیم به بستن مرکز نگهداری پناهجویان در جزیره مانوس گرفت


پناهجویان در مرکز نگهداری در جزیره مانوس
پناهجویان در مرکز نگهداری در جزیره مانوس

استراليا و پاپوآ گينه نو روز چهارشنبه اعلام کردند که نسبت به بستن مرکز نگهداری و رسیدگی به پناهجویان در جزیره مانوس به توافق رسیده‌اند.

به گزارش آسوشيتدپرس، هنوز معلوم نیست که برای ۸۵۰ زندانی پناهجوی اين مرکز چه تصميمی گرفته شده است.

طبق قوانين استراليا، پناهجويانی که سعی دارند به طور غيرقانونی از راه آبی خود را به اين کشور برسانند، در صورت بازداشت، به اين جزيره يا جزيره "نائورو" در اقيانوس آرام منتقل خواهند شد و هرگز اجازه سکونت در استراليا را دريافت نخواهند کرد.

طی سال های اخیر، وضعیت نگهداری پناهجویان در این مراکز و درگیری های منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از پناهجویان، خبرساز شده است.

تصمیم به بستن یکی از مراکز نگهداری پناهجویان پس از آن اعلام شد که روز یکشنبه ۲۴ مرداد ماه و در پی زخمی شدن چند پناهجو، که در پاپوا گینه نو مورد حمله ساکنان محلی قرار گرفته بودند، موج انتقادها از وضعیت پناهجویان بالا گرفت.

نگرانی ایران از "نقض حقوق پناهجویان"

از سوی دیگر، همزان با انتقادات به وضعیت پناهجویان در پاپوا گینه نو، سفارت ایران در استرالیا روز چهارشنبه نگرانی عمیق و اعتراض خود را نسبت به ادعاهای مربوط به نقض حقوق پناهجویان در بازداشتگاه‌های استرالیا در جزیره مانوس در پاپوا گینه نو و نائورو اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، سفارت ایران در استرالیا در بیانیه‌ای که در تارنمای این سفارتخانه قرار گرفت، به گزارش‌های متعدد منتشر شده توسط سازمان‌های حقوق بشری در مورد وضعیت نامناسب محل‌های نگهداری پناهجویان در اردوگاه های نائورو و جزیره مانوس اشاره شده و برخوردها با این پناهجویان، غیرانسانی خوانده شده است.

تعدادی از پناهجویان اسکان داده شده در این مراکز را پناهجویان ایرانی تشکیل داده‌اند.

اعتراض سفارت ایران به وضعیت نگهداری پناهجویان در حالی است که بسیاری از پناهجویان ایرانی به دلیل نارضایتی از وضعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایران از کشور خارج شده و راهی استرالیا شده‌اند.

XS
SM
MD
LG