لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

ادامه تنش بر سر لغو قرارداد خرید زیردریایی؛ استرالیا ادعای فرانسه در مورد «فریبکاری» را رد کرد


امانوئل مکرون (چپ) و اسکات موریسون. آرشیو
امانوئل مکرون (چپ) و اسکات موریسون. آرشیو

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، اتهامات امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در مورد لغو قرارداد ۳۷ میلیارد دلاری مربوط به خرید زیردریایی از فرانسه را رد کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، مکرون اخیراً گفته است پیش از پیوستن استرالیا به پیمان امنیتی جدید با بریتانیا و ایالات متحده، موسوم به «اوکاس»، موریسون هنگام زیر پا گذاشتن قرارداد زیردریایی «دروغ» گفت.

امضای پیمان اوکاس بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا، و لغو قرارداد دفاعی استرالیا با فرانسه، پاریس را غافلگیر کرد. فرانسه می‌گوید قرار بود استرالیا زیردریایی‌های متعارف با فناوری فرانسوی خریداری کند، ولی آن را کنار گذاشت و برای خرید زیردریایی با سوخت هسته‌ای با آمریکا و بریتانیا توافق کرد.

فرانسه احساس کرد که به این کشور خیانت شده است و در اعتراض، سفرای خود را به طور موقت از واشنگتن و کانبرا فراخواند.

رئیس جمهوری فرانسه در نشست کشورهای صنعتی گروه ۲۰ به خبرنگاران گفت که نخست وزیر استرالیا، به رغم این که دو کشور از روابط نزدیکی برخوردارند، فریبکاری کرده است.

آقای مکرون به خبرنگاران گفت: «وقتی برای همدیگر احترام قائل هستیم، باید همواره مطابق با چنین ارزشی رفتار کرد.»

اما موریسون «دروغ گفتن» خود را به سرعت انکار و تاکید کرد که در ماه ژوئن به مکرون گفته است زیردریایی‌هایی شرکت فرانسوی، نیازهای نظامی استرالیا را برآورده نمی‌کنند.

وی گفت: «من کاملاً شفاف گفتم که آن چه قرار بود در اختیار ما قرار داده شود، منافع استراتژیک ما را تامین نمی‌کند.»

رسانه‌های استرالیا، اختلاف بین استرالیا و فرانسه را «فاجعه دیپلماتیک» برای کانبرا توصیف کرده‌اند که آسیب ناشی از آن «به نظر غیر قابل کنترل» است.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه در ایتالیا با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود دیدار کرد و فرانسه را «وفادارترین» متحد ایالات متحده خواند.

این نخستین دیدار سران دو کشور متحد پس از تنش سیاسی ماه سپتامبر گذشته بود که پس از اعلام خبر توافق امنیتی آمریکا و بریتانیا با استرالیا، به‌ وجود آمد.

XS
SM
MD
LG