لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

وزیر خارجه آمریکا وارد پاریس شد؛ تلاش برای تقویت روابط دو سوی اقیانوس اطلس


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده،‌ در فرودگاه پاریس (۱۲ مهر)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در تلاش برای تقویت روابط دو سوی آتلانتیک وارد پاریس شد.

این نخستین سفر وزیر خارجه آمریکا از فرانسه از زمان اعلام توافق همکاری استرالیا، بریتانیا، و ایالات متحده موسوم به «اوکاس» است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا روز دوشنبه ۱۲ مهر گزارش داد، وزیر خارجه آمریکا در جریان این سفر ریاست شورای وزیران خارجه سازمان اقتصاد، همکاری، و توسعه را که روزهای ۱۳ و ۱۴ مهر برگزار می‌شود، برعهده خواهد داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین با ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، دیدار می‌کند. فرانسه از یکم ژانویه تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ ریاست شورای اتحادیه اروپا را در دست خواهد داشت.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت خارجه ایالات متحده منتشر کرده، آنتونی بلینکن در جریان دیدار با همتایان فرانسوی در مورد تقویت همکاری اساسی ایالات متحده و فرانسه در حوزه‌هایی چون امنیت در منطقه هند-اقیانوسیه، بحران تغییرات اقلیمی، احیای اقتصادی پس از پاندمی ویروس کرونا مذاکره می‌کند.

اعلام توافق همکاری اوکاس باعث ایجاد تنش در روابط فرانسه با آمریکا شد و پاریس دو روز پس از آن، سفیران خود در ایالات متحده و استرالیا را از آن کشورها فراخواند.

فرانسه می‌گوید قرار بر این بود که استرالیا زیردریایی‌های متعارف با فناوری فرانسوی خریداری کند، ولی آن را کنار گذاشته و برای خرید زیردریایی با سوخت هسته‌ای با آمریکا و بریتانیا توافق کرده است.

استرالیا نیز قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری ساخت این ناوگان دریایی با فرانسه را لغو کرده و این رویداد به تنش پاریس با واشنگتن، لندن، و کانبرا منجر شده است.

XS
SM
MD
LG