لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

وزیر خارجه آمریکا در پاریس با همتای فرانسوی خود دیدار می‌کند؛ تلاش برای ترمیم روابط دوجانبه


ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، سه شنبه ۱۳ مهر ماه، در پاریس میزبان آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود خواهد بود. به گفته مقامات و رسانه‌های دو کشور، هدف عمده این سفر ترمیم پیوند مخدوش شده واشنگتن-پاریس به دنبال کنار گذاشته شدن فرانسه از قرارداد فروش زیردریایی به استرالیا است.

آنتونی بلینکن در سفرش به فرانسه بنا دارد به این متحد اروپایی خود اطمینان بدهد که به رغم کنار گذاشته شدن از قرارداد فروش زیردریایی به استرالیا، پاریس همچنان عضو مهمی در راهبرد واشنگتن در حفظ ایمنی و امنیت در منطقه اقیانوس‌های آرام و هند است.

اواسط ماه گذشته بود که دولت استرالیا اعلام کرد توافق خرید زیردریایی با سوخت هسته‌ای از آمریکا و بریتانیا را جایگزین توافق خرید زیردریایی‌های متعارف از فرانسه کرده است.

در پی اعلام این خبر، فرانسه سفیران خود در آمریکا و استرالیا را برای مدت یک هفته فراخواند.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه، آقای بلینکن در دیدار با فلیپ اتین، سفیر فرانسه در واشنگتن، ضمن مرور تماس تلفنی پرزیدنت بایدن با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، درباره آینده روابط دوجانبه گفتگو کرد.

همچنین جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت ایالات متحده، در دیدار با آقای اتین در کاخ سفید، بر لزوم گفتگو و تقویت اعتماد بین دو کشور تاکید کرد.

در همین زمینه سفیر فرانسه در دو توئیت، با اشاره به دیدارهایش با آقای بلینکن و سالیوان، نوشت: «تقویت اعتماد دوجانبه و همچنین بررسی راههای مشارکت در تامین امنیت و ایمنی منطقه اقیانوسهای آرام و هند، از عمده محورهای سفر بلینکن به پاریس خواهد بود.»

پرزیدنت بایدن یک هفته پس از اعلام توافق سه جانبه کشورش با استرالیا و بریتانیا با همتای فرانسوی خود تلفنی صحبت کرد. رئیس جمهوری آمریکا به افزایش مشاورات جامعتر بین دو کشور متعهد شد.

آقای بلینکن در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همتای فرانسوی خود دیدار کرد و یک روز بعد در در کنفرانس خبری اظهار خوشبینی کرد و گفت: «ما می دانیم که این امر به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد که نه تنها در قالب کلمات، بلکه در عمل نیز باید نشان داده شود. و من متعهد هستم که در این تلاش سرنوشت ساز، با وزیر خارجه لودرین همکاری نزدیک داشته باشم.»

فرانسه سال‌ها است روی یک قرارداد فروش زیردریایی با سوخت غیرهسته‌ای با استرالیا کار می‌کند.

استرالیا در تشریح تغییر تصمیمش گفته است که زیردریایی با سوخت هسته‌ای می‌تواند حافظ امنیت کشورش برابر چالش‌های آن منطقه، از جمله مقابله با سیاست‌های چین، در چندین دهه پیش رو باشد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG