لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۸

گفت‌وگوی رؤسای جمهوری آمریکا و فرانسه؛ بایدن و مکرون در ایتالیا دیدار می‌کنند


امانوئل مکرون (راست) و جو بایدن در جریان اجلاس سران گروه هفت که ماه ژوئن در بریتانیا برگزار شد
امانوئل مکرون (راست) و جو بایدن در جریان اجلاس سران گروه هفت که ماه ژوئن در بریتانیا برگزار شد

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در مورد حوزه‌های همکاری‌های امنیتی در آفریقا، اروپا و منطقه اقیانوس هند-آرام گفت‌وگو کرده و در جریان اجلاس آخر اکتبر سران ۲۰ کشور صنعتی جهان در ایتالیا نیز با هم دیدار می‌کنند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۳۰ مهر در گزارشی نوشت، مذاکرات رئیس جمهوری‌های آمریکا و فرانسه در رم ادامه خواهد یافت. طبق اعلام کاخ سفید، کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم قرار است ماه نوامبر در جریان سفر به پاریس، با امانوئل مکرون دیدار کند.

امضای پیمان موسوم به «اوکاس» بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا با خشم فرانسه همراه شد. فرانسه می‌گوید قرار بر این بود که استرالیا زیردریایی‌های متعارف با فناوری فرانسوی خریداری کند، ولی آن را کنار گذاشته و برای خرید زیردریایی با سوخت هسته‌ای با آمریکا و بریتانیا توافق کرده است.

استرالیا نیز قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری ساخت این ناوگان دریایی با فرانسه را لغو کرد و این رویداد به تنش پاریس با واشنگتن، لندن، و کانبرا منجر شد.

آمریکا در واکنش به این موضوع، فرانسه را دیرینه‌ترین شریک خود خوانده و گفته است که بنا دارد از طریق مذاکره، مساله بوجود آمده را حل کند.

XS
SM
MD
LG