لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

برای نخستین بار پس از تنش سپتامبر: سران آمریکا و فرانسه در رم دیدار کردند


امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در رم پایتخت ایتالیا - ۷ آبان ۱۴۰۰
امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در رم پایتخت ایتالیا - ۷ آبان ۱۴۰۰

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه در ایتالیا با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود دیدار کرد و فرانسه را «وفادارترین» متحد ایالات متحده خواند.

این نخستین دیدار سران دو کشور متحد پس از تنش سیاسی ماه سپتامبر گذشته است که پس از اعلام خبر توافق امنیتی آمریکا و بریتانیا با استرالیا، به‌ وجود آمد.

استرالیا اواخر ماه گذشته میلادی اعلام کرد که برای ایجاد ناوگان زیردریایی خود با آمریکا و بریتانیا توافق کرده و توافق با فرانسه را کنار گذاشته است.

این تصمیم اعتراض شدید فرانسه را به دنبال داشت و پاریس سفیران خود را از واشینگتن و کانبرا فراخواند.

با این حال رؤسای جمهوری آمریکا و فرانسه در یک گفت‌وگوی تلفنی برای کاهش تنش تلاش کردند و فرانسه نیز پذیرفت سفیر خود را به آمریکا بازگرداند.

جو بایدن در دیدار امروز تاکید کرد ایالات متحده، متحدی قدیمی‌تر و وفادارتر از فرانسه ندارد و جایی در این دنیا نیست که دو کشور نتوانند همکاری کنند.

امانوئل مکرون نیز در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران حاضر در محل برگزاری دیدار، آن را برای ترمیم روابط بین دو کشور متحد «کمک‌کننده» خواند.

در بیانیه مشترک روسای جمهوری آمریکا و فرانسه که کاخ سفید منتشر کرده، جو بایدن و امانوئل مکرون توافق کرده اند که «اطمینان یابند ایران هرگز قادر به توسعه یا دستیابی به سلاح هسته‌ای نباشد.»

دو رهبر همچنین در بیانیه خود تلاش های تاریخی ائتلاف جهانی را برای مغلوب کردن داعش ستودند.

آنها همچنین از قصد خود برای تقویت همکاری و هماهنگی میان دو کشور و شرکای ائتلاف به منظور حفظ فشار بر شبکه های داعش در سراسر جهان سخن گفتند؛ از جمله، ادامه تلاش های مرتبط نظامی در عراق و سوریه برای اطمینان از شکست پایدار داعش.

رییس جمهوری آمریکا برای شرکت در دو نشست بین‌المللی سران گروه ۲۰ در رم ایتالیا و تغییرات اقلیمی در گلاسکوی اسکاتلند به اروپا سفر کرده است.

وی قرار است روز شنبه با سران سه متحد اروپایی آمریکا در برجام، بریتانیا، فرانسه و آلمان، دیدار مشترکی درباره مذاکرات هسته‌ای وین داشته باشد.

ایران و آمریکا شش دور مذاکره غیرمستقیم با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ داشتند که در خرداد متوقف شد و تاریخ دور هفتم هنوز مشخص نشده است.

XS
SM
MD
LG