لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

توقیف اموال الیگارش‌های روس به نفع مردم اوکراین


کشتی تفریحی سولاریس متعلق به رومان آبرامویچ الیگارش روس نزدیک به پوتین پهلو گرفته در بندر بارسلونا - آرشیو
کشتی تفریحی سولاریس متعلق به رومان آبرامویچ الیگارش روس نزدیک به پوتین پهلو گرفته در بندر بارسلونا - آرشیو

ایالات متحده قصد دارد با توقیف و فروش اموال ثروتمندان حامی پوتین، پول حاصل از این اقدام را به اوکراین ارسال کند.

به گزارش صدای آمریکا، دادستان کل ایالات متحده، روز سه‌شنبه اعلام کرد که «دولت بایدن قصد دارد با مصوبه قانونی، برخی از درآمدهای حاصل از فروش اموال مصادره‌ای الیگارش‌های روس را مستقیماً به اوکراین تحویل دهد.»

مریک گارلند گفت: «وزارت دادگستری با راه اندازی یک واحد جدید به اجرای تحریم ها برضد مقامات دولتی و الیگارش های روسیه نظارت می‌کند.»

یک ماه قبل پلیس اسپانیا به درخواست وزارت دادگستری آمریکا یک قایق تفریحی لوکس ۹۰ میلیون دلاری متعلق به یکی از نزدیکان ولادیمیر پوتین را در آبهای دریای مدیترانه توقیف کرده‌بود.

ایالات متحده تلاش می‌کند تا با افزایش سختگیری ها برای نزدیکان رییس جمهور روسیه پوتین را برای پایان دادن به جنگ علیه اوکراین تحت فشار قرار دهد.

زیرنویس عکس: قایق منتسب به ایگور سچین از حامیان پوتین که در فرانسه ضبط شد
زیرنویس عکس: قایق منتسب به ایگور سچین از حامیان پوتین که در فرانسه ضبط شد

گفتنی است، دبیر کل سازمان ملل متحد، که در مسکو به‌ سر می‌برد، روز سه‌شنبه پس از مذاکره با وزیر خارجه روسیه خواستار پایان جنگ در اوکراین شد.

آنتونیو گوترش با اشاره به گفت‌وگوی بی‌پرده با لاوروف تاکید کرد: «روسیه با نقض منشور سازمان ملل متحد تمامیت ارضی اوکراین را خدشه‌دار کرده است.»

وزیر خارجه روسیه هم مدعی شد که ناتو با ارسال تسلیحات به کی‌یف در واقع «جنگی نیابتی» با روسیه را پیش می‌برد. او همچنین تلویحا جهان را به ورود به یک جنگ هسته‌ای تهدید کرد.

همزمان با دیدار گوترش و لاوروف در شصت‌ودومین روز تهاجم روسیه به اوکراین، نشست گروه مشورتی دفاعی اوکراین به ریاست لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان برگزار شد. در این نشست واشنگتن و بیش از ۳۰ متحد آمریکا بر ارسال کمک‌های امنیتی و بیش از ۵ میلیارد دلار تجهیزات دفاعی به اوکراین توافق کردند.

XS
SM
MD
LG