لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان شد؛ "تودهنی به فضاسازی‌ها"


احمد جنتی اسفند ماه امسال ۹۰ ساله می شود.
احمد جنتی اسفند ماه امسال ۹۰ ساله می شود.

احمد جنتی که رتبه آخر انتخابات مجلس خبرگان در شهر تهران را کسب کرده بود، روز سه شنبه از سوی اعضای تازه وارد این مجلس، به عنوان رئیس جدید مجلس خبرگان برای دو سال آینده انتخاب شد. این در حالی است که یک عضو جامعه روحانیت مبارز تهران انتخاب آقای جنتی را "تودهنی به فضاسازی‌ها" در انتخابات این مجلس می داند.

احمد جنتی که منصوب آیت الله خامنه ای به عنوان دبیر شورای نگهبان است، روز سه شنبه ۴ خرداد، توانست ۵۱ رای از ۸۶ رای را به خود اختصاص دهد. مجلس خبرگان رهبری ۸۸ عضو دارد.

او که اسفند ماه امسال ۹۰ ساله می شود، به مدت دو سال می تواند ریاست این مجلس را برعهده داشته باشد. از جمله وظایف مجلس خبرگان، نظارت بر رهبر جمهوری اسلامی ایران و انتخاب رهبر جدید است.

اکبر هاشمی رفسنجانی که با حدود یک میلیون رای بیشتر از احمد جنتی رتبه اول در انتخابات مجلس خبرگان در شهر تهران را بدست آورده بود، برای ریاست مجلس نامزد نشد.

اکبر هاشمی رفسنجانی به خاطر انتقاد از برخوردهای گسترده حکومتی با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ مورد انتقاد شدید جناح محافظه کار نزدیک به رهبر ایران قرار گرفته بود.

رقبای احمد جنتی برای تصدی ریاست مجلس خبرگان، ابراهیم امینی و محمود هاشمی شاهرودی بودند که به ترتیب ۲۱ و ۱۳ رای آوردند.

تودهنی به فضاسازی های انتخابات

پیروزی احمد جنتی به عنوان رئیس مجلس خبرگان در حالی است که او در انتخابات اسفندماه، با ۱.۳ میلیون رای، نفر آخر انتخابات در تهران شده بود.

حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز تهران یک نهاد سنتی روحانیان ایران، روز سه شنبه درباره آن انتخابات گفت: "فضای سازیهایی علیه آقای جنتی از سوی اصلاح طلبان صورت گرفت. اینها علیه آیت‌الله جنتی، مصباح‌یزدی و محمد یزدی کودتایی صورت دادند و من اصلا تعجب می کنم آقای جنتی چطور در هفت اسفند رای آوردند."

این روحانی محافظه کار افزود: "انتخاب امروز آیت‌الله جنتی یک تو دهنی به این فضا سازی‌ها بود."

در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در تهران لیست نامزدهای مورد تایید محمد خاتمی و حسن روحانی رای بالایی آورد و عملا اصولگرایان از راهیابی به مجلس باز ماندند.

در دو هفته اخیر انتشار عکس دختر هاشمی رفسنجانی با یکی از رهبران جامعه بهایی که در مرخصی از زندان بود، موج حملات محافظه کاران علیه او را افزایش داده بود.

XS
SM
MD
LG