لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

انتقاد مصباح یزدی از "تسلیم کردن کشور به دشمن" در دیدار با سعید جلیلی


مصباح یزدی در دفتر سعید جلیلی، با او دیدار و گفتگو کرد.
مصباح یزدی در دفتر سعید جلیلی، با او دیدار و گفتگو کرد.

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در دیدار با سعید جلیلی از آنچه تسلیم شدن به دشمن برای ادامه نشستن روی صندلی ریاست عنوان کرد، به شدت انتقاد کرد.

مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان که در انتخابات هفتم اسفند موفق نشد به این مجلس راه یابد، با حضور در دفتر دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی، در اولین سخنان پس از انتخابات گفت: "طرف حاضر می‌شود ارزش هفتاد هشتاد میلیون اهل کشور خودش را تسلیم یک دشمن کند، برای اینکه چند روز بیشتر روی این صندلی بنشیند. پست‌تر از این چه چیزی هست؟"

به نظر می‌رسد سخنان مصباح یزدی در دفتر سعید جلیلی، مذاکره کننده پیشین هسته‌ای ایران، به تیم دولت حسن روحانی در مذاکرات هسته ای با قدرت‌های جهانی اشاره داشته باشد.

آقای روحانی که رقیب سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود به نحوه اداره مذاکرات هسته‌ای از سوی تیم ایران انتقاد داشت. او پس از شروع کار ریاست جمهوری، مذاکرات را با محوریت گفت و گو با آمریکا ادامه داد. اکنون مصباح یزدی که از حامیان سعید جلیلی محسوب می‌شود با حضور در دفتر او، تلویحا توافق هسته ای را تسلیم کردن کشور به دشمن دانسته است.

او گفت: "طرف حاضر می‌شود ارزش هفتاد هشتاد میلیون اهل کشور خودش را تسلیم یک دشمن کند، برای اینکه چند روز بیشتر روی این صندلی بنشیند. پست‌تر از این چه چیزی هست؟ مردم بی‌گناه، کسانی که خون‌های پاکشان را در راه انقلاب فدا کردند تا این انقلاب شکل گرفته، تا چیزی به نام جمهوری اسلامی به معنای واقعی‌اش در عالم شکل بگیرد، همه را فدا می‌کند، تا اینکه چند روز بیشتر رئیس باشد. دیگر از این پست‌تر چه چیزی هست؟ چقدر آدم باید دور از شرف باشد که هستی و خون‌های یک عده‌ای را نادیده بگیرد، فدا کند، تا چهار روز بیشتر روی یک صندلی بنشیند؟"

مصباح یزدی که از سوی اکبر هاشمی رفسنجانی و حامیان او متهم است که پیش از انقلاب علاقه ای به مبارزه علیه حکومت سلطنتی نداشت، اشاره ای هم به کسانی کرد که از مبارزات پیش از انقلاب یاد می‌کنند. او گفت: "شاید بین ما و بین هم‌لباس‌های بنده کسانی پیدا بشوند منت سر خدا بگذارند که چند سال زندان رفته‌ام، شکنجه تحمل کرده‌ام. خب این از حماقت بنده است. نمونه‌هایش را هم در جامعه می‌بینیم، حالا اسم نمی‌خواهم ببرم. خدا بر تو منت گذاشت که پست‌تر از گاو و خر نشوی."

او سپس ادامه داد: "ای کسانی که سعی می‌کنید به دشمنان نزدیک بشوید تا آنها یک لبخندی به شما بزنند، اینها پست‌ترین جنبندگانند. نوکری اینها افتخار ندارد، خجالت بکشید."

مصباح یزدی از مهمترین منتقدان اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی محسوب می‌شود. او طی سالهای اخیر انتقادات تندی علیه دولت و شخص رئیس جمهوری عنوان کرد اما در انتخابات اخیر مجلس خبرگان در تهران که فهرست اصلاح طلبان بیشترین رای را به دست آورد، نتوانست به مجلس راه یابد. در تهران هاشمی رفسنجانی بیشترین رای را در انتخابات مجلس خبرگان بدست آورد.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی راه نیافتن محمدتقی مصباح یزدی و محمد یزدی به مجلس خبرگان را یک "خسارت" دانست.

XS
SM
MD
LG