لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

رای قاضی آرژانتینی درباره مرگ دادستان انفجار آمیا: نیسمان خودکشی نکرد، به قتل رسید


خانواده قربانیان انفجار آمیا خواستار بررسی پرونده قتل مشکوک دادستان این پرونده بودند.
خانواده قربانیان انفجار آمیا خواستار بررسی پرونده قتل مشکوک دادستان این پرونده بودند.

یک قاضی آرژانتینی که به پرونده مرگ دادستان سابق پرونده انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس موسوم به آمیا رسیدگی می کند، سه شنبه رسما اعلام کرد آلبرتو نیسمان به قتل رسیده است. پیشتر گفته شده بود او خودکشی کرده است.

قاضی جولیان ارکولینی روز سه شنبه ۵ دی اعلام کرد شواهد ثابت می کند که نیسمان در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۵ خودکشی نکرد بلکه به قتل رسید.

به نوشته رویترز، این اولین بار است که یک مقام قضایی در این باره رای می دهد.

جسد نیسمان در حالی در ژانویه ۲۰۱۵ در آپارتمانش پیدا شد که قرار بود روز بعد در کنگره علیه رئیس جمهوری وقت آرژانتین شهادت دهد. او می‌گفت مدارکی دارد که کریستینا فرناندز و همکارانش قصد داشتند در ازای معاملات تجاری کلان، ایران را از اتهام دخالت در انفجار تبرئه کنند.

در سال ۱۹۹۴، در اواخر دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، انفجار در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس موسوم به آمیا بیش از صد کشته برجای گذاشت. همان زمان اعلام شد عوامل حزب الله لبنان در این انفجار نقش دارند و کمی بعد از مقام های جمهوری اسلامی ایران به عنوان آمرین این انفجار یاد شد.

در سال ۲۰۰۷، حدود سیزده سال پس از انفجار مرکز یهودیان در پایتخت که منجر به مرگ ۸۵ نفر شد، دادستانی کل آرژانتین درخواست صدور حکم جلب ۹ نفر را، از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ولایتی، توسط پلیس بین‌الملل صادر کرد.

حکومت ایران، که همواره هرگونه نقشی در آن انفجار را رد می‌کرد، در سال ۲۰۱۳ پذیرفت پنج مقام قضایی آرژانتین برای تحقیقات به تهران بروند، اما این توافق هرگز عملی نشد.

دولت کریستینا فرناندز که رابطه خوبی با دولت احمدی نژاد داشت، از سوی منتقدان متهم به سرپوش گذاشتن در این مورد شد و در همان زمان بود که نیسمان تحقیقات جدیدی علیه فرناندز و رابطه او با ایران آغاز کرد اما یک روز قبل از شهادت در کنگره جسد او پیدا شد.

با کنار رفتن خانم فرناندز از مقام ریاست جمهوری، پرونده مرگ مشکوک نیسمان دوباره بررسی شدو

یک ماه پیش دادستان «ادواردو تایانو» بحث قتل نیسمان را مطرح کرد و اکنون قاضی ارکولینی این ادعا را پذیرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG