لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

در ارتباط با پرونده ایران: قاضی آرژانتینی حکم بازداشت رئیس جمهوری پیشین را صادر کرد


کریستینا فرناندز رئیس جمهوری پیشین آرژانتین - آرشیو
کریستینا فرناندز رئیس جمهوری پیشین آرژانتین - آرشیو

یک قاضی فدرال آرژانتین حکم بازداشت کریستینا فرناندز رئیس جمهوری پیشین کشور را صادر کرد و از سنا ی کشور خواست مصونیت پارلمانی خانم فرناندز را که اکنون سناتور است لغو کند. خانم فرناندز متهم است که در زمان تصدی اش درمقام رئیس جمهوری آرژانتین خیانت کرده و در لاپوشانی مساله دست داشتن دولت ایران در انفجار مرکز یهودیان بوئنوس آیرس نقش داشته است .

مرکز یهودیان بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ بر اثر بمب گذاری منفجر شد. ۸۵ نفر کشته و صدها تن زخمی شدند. مسئولان وقت آرژانتین تنی چند از مقام های رده بالای حکومت ایران را به دست داشتن در انفجار متهم کردند. حکومت ایران با رد اتهام حاضر نشد افراد تحت پیگرد دادگاه آرژانتین را به آن کشور تحویل بدهد.

ماجرای حکم دستگیری رئیس جمهوری قبلی آرژانتین و ربط آن به ایران چیست

روز ۵ شنبه قاضی کلودیو بونادیو از سنای کشور خواست مصونیت خانم فرناندز را که هفته پیش درمقام سناتوری سوگند یاد کرد لغو کند تا بتوان او را محاکمه کرد.برای لغو مصونیت سناتور فرناندز رای دو سوم سناتورها ضروری است. قاضی هم چنین برای چند تن از نزدیکان خانم فرناندز از جمله منشی وی و یک فعال سیاسی به نام لوئیس دلیا به همان اتهام حکم بازداشت صادر کرده است. هکتور تیمرمن وزیر خارجه پیشین و متهم دیگر پرونده به دلیل بیماری در بازداشت خانگی نگهداری می شود.

قاضی پرونده به پیروی از دادستان پیشین پرونده – آلبرتو نیسمان - بر آن است که توافق سال ۲۰۱۳ دولت فرناندز با حکومت ایران تضمینی بود به اینکه مقامهای ایرانی ازآن پس در ارتباط با پرونده انفجار مورد پیگرد قرار نخواهند گرفت.آن توافق از تصویب کنگره فدرال آرژانتین گذشت اما بعدا مغایر قانون اساسی اعلام شد. در صورت محکومیت متهمان، مجازات ۲۵ سال زندان در انتظار آنان خواهد بود.

لازم به یادآوری است که آلبرتو نیسمان در حین بررسی پرونده انفجار کشته شد. ابتداگفته شد وی خودکشی کرده است، اما قاضی تایانو می گوید بنا به شواهد، وی به قتل رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG