لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

قاضی آرژانتینی به دنبال استرداد علی اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای است


علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور آیت الله خامنه ای
علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق ایران و مشاور آیت الله خامنه ای

یک قاضی آرژانتینی تا کنون از چند کشور برای استرداد علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه پیشین ایران و مشاور فعلی آیت الله علی خامنه ای درخواست داشته است. او ولایتی را به خاطر اتهام دست داشتن در انفجار بوئنوس آیرس تحت پیگرد قرار داده است.

رودولفو کانیکوبا حکم بازداشت علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه پیشین ایران را به اتهام مشارکت در بمبگذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس پایتخت این کشور صادر کرده و از عراق خواسته است وی را به آرژانتین مسترد دارد.

علی اکبر ولایتی روز چهارشنبه برای شرکت در مجمع بیداری اسلامی به بغداد رفته است و قاضی آرژانتینی بر اساس گزارش خبرگزاری یونایتدپرس که خبر سفر ولایتی را منتشر کرده، از دولت عراق خواسته است وی را بازداشت کند تا روند استرداد وی به جریان بیفتد.

دولت آرژانتین در تیرماه گذشته نیز، هنگام سفر ولایتی به سنگاپور و مالزی در خواست مشابهی از این کشورها به عمل آورد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، نام علی اکبر ولایتی در فهرست پلیس بین الملل قرار دارد.

در سال ۱۹۹۴ بمبگذاری در مرکز همیاری یهودیان آرژانتین موسوم به آمیا حدود یکصد نفر کشته شدند و خیلی زود ایران متهم به برنامه ریزی و تهیه امکانات برای آن انفجار شد.

به گفته مقام های قضایی آرژانتین حزب الله لبنان این انفجار را به دستور مقام های ایران انجام داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

بعد از این ادعا، پلیس بین الملل موسوم به اینترپل برای نه مقام ایرانی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت حکم جلب صادر کرد.

از جمله دیگر افرادی که هنوز تحت پیگرد هستند می توان به علی فلاحیان (وزیر اطلاعات وقت جمهوری اسلامی)، محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی)، احمدرضا اصغری (دبیر سوم پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین)، احمد وحیدی (فرمانده سابق نیروی ویژه قدس سپاه پاسداران) و محسن ربانی (رایزن فرهنگی پیشین سفارت جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین) اشاره کرد.

ایران هرگونه دست داشتن در این انفجار را رد می کند و می گوید این اتهام دروغ است.

سال گذشته آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی که پرونده را پیگیری می کرد، یک روز قبل از شهادت علیه رئیس جمهوری وقت این کشور و ارائه مدارکی درباره سرپوش دولت بر این پرونده، کشته شد و بار دیگر موضوع این پرونده مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

رئیس جمهوری سابق آرژانتین سال ۲۰۱۳ توافقی با ایران برای رسیدگی به پرونده آمیا امضا کرد که یک کمیته مشترک حقیقت یاب تشکیل دهند اما مائوریسیو ماکری، رئیس جمهوری جدید آرژانتین این توافق را لغو کرد.

XS
SM
MD
LG