لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

آرژانتین تحقیق مشترک با ایران در مورد بمبگذاری مرکز یهودیان را رد کرد


انفجار بمب در مرکز یهودیان آرژانتین در سال ۱۹۹۴ منجر به مرگ ۸۵ نفر شد.
انفجار بمب در مرکز یهودیان آرژانتین در سال ۱۹۹۴ منجر به مرگ ۸۵ نفر شد.

دولت جدید آرژانتین اعلام کرد برای احیای یک پیمان باطل شده با جمهوری اسلامی ایران به منظور تحقیق مشترک درباره بمبگذاری در مرکز یهودیان آرژانتین در سال ۱۹۹۴ میلادی تلاشی نخواهد کرد.

جرمان گاراوانو وزیر دادگستری آرژانتین گفت که وزارتخانۀ او برای تصمیم دادگاه در سال گذشته دایر بر مغایر بودن آن پیمان با قانون اساسی درخواست استیناف نخواهد کرد.

پیمان میان دو کشور برای تحقیق مشترک روی پرونده در سال ۲۰۱۳ میلادی بین دولت ایران و دولت پیشین آرژانتین به امضا رسید اما سال ۲۰۱۴ دادگاه فدرال آرژانتین این تصمیم را لغو و اعلام کرد که چنین تصمیمی می‌تواند تلاش‌های البرتو نیسمان، دادستان رسیدگی کننده به پرونده را بی‌اثر کند.

مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان در ژانویه سال ۲۰۱۵ ابعاد تازه‌ای به جریان رسیدگی به پرونده آمیا داد. جسد دادستان رسیدگی کننده به پرونده در حالی در خانه او پیدا شد که قرار بود یک روز بعد در کنگره آرژانتین علیه عملکرد رئیس جمهوری این کشور درباره این پرونده، شهادت دهد.

او معتقد بود که خانم کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری پیشین آرژانتین به خاطر برقرار روابط تجاری با تهران قصد داشت نقش ایران در پرونده بمبگذاری آمیا را لاپوشانی کند.

دادستان‌های آرژانتینی، ایران را مسئول بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا می دانند که ۸۵ نفر را به کشتن داد. ایران هرگونه نقشی در آن حمله را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG