لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

چهلم کشته‌شدگان در سقز، کرمانشاه و بابل؛ «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»


آرشیو.

شهرهای سقز، کرمانشاه و بابل روز جمعه ۶ آبان صحنه برگزاری مراسم‌ چهلمین روز کشته شدن سه معترض ضدحکومتی بود.

به دنبال مراسم چهلمین روز کشته شدن مهسا (ژینا) امینی که با حضور گسترده مردم در روز چهارشنبه برگزار شد، به نظر می‌رسد مراسم‌ چهلم کشته‌شدگان اعتراضات جاری به شیوه‌ای دیگر از ابراز مخالفت با نظام جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

در سقز زادگاه مهسا، شمار زیادی از مردم این شهر با حضور بر سر مزار فریدون محمودی، چهلمین روز کشته شدن او را به مراسمی برای ابراز مخالفت مجدد با جمهوری اسلامی تبدیل کردند.

بر اساس یکی از ویدیوهایی که از این مراسم در فضای مجازی منتشر شده، همسر فریدون محمودی تصویری از او را در دست دارد و شرکت‌کنندگان نیز یکصدا به زبان کُردی فریاد می‌زنند: «فریدون نمی‌میرد.»

عکس فریدون محمودی در دست همسرش در مراسم چهلم این کشته شده اعتراضات سقز
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

در بریموند کرمانشاه نیز مراسم چهلم رضا شهپرنیا، یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، با حضور ده‌ها نفر بر مزار او برگزار شد که شعار می‌دادند: «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»

مراسم چهلم رضا شهپرنیا در بریموند کرمانشاه؛ یکی دیگر از کشته‌شدگان اعتراضات
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

در مراسم چهلم میلاد زارع، از جوانان کشته شده در اعتراضات اخیر در بابل، حاضران شعارهایی از قبیل «این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت» و «بسیجی جیره‌خور آخرشه خوب بخور» سر دادند.

مراسم چهلم میلاد زارع جوانی که در اعتراضات بابل کشته شد – جمعه ۶ مهر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:24 0:00

این در حالی است که روز پنجشنبه یک روز پس از مراسم چهلم مهسا، روستای حیات‌الغیب در خرم‌آباد لرستان نیز پذیرای شمار زیادی از معترضان ضدحکومتی برای شرکت در مراسم چهلم نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۶ ساله کشته‌شده توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، بود.

یک منبع آگاه در این باره به صدای آمریکا گفت، پس از سخنان مادر نیکا شاکرمی در مراسم و شعار دادن حاضران، مأموران حکومتی پل مواصلاتی جاده و آرامستان حیات‌الغیب، روستای محل دفن نیکا، را به قصد بازداشت حاضران بستند، اما با مقاومت مردم مواجه شدند.

به گفته این منبع نزدیک به خانواده شاکرمی، مأموران حکومتی با شلیک تیر ساچمه‌ای عده‌ای از حاضران را زخمی کرده‌اند و جو به‌شدت امنیتی بود.

در این مراسم مردم از شهرهای کوهدشت، خرم‌آباد، ویسیان و معمولان حضور داشته‌اند و مردم علاوه بر هم‌خوانی ترانه «دایه دایه وقت جنگه»، شعارهایی از جمله «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» «نیکای ما رو بردن، جنازه‌ش رو آوردن»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای»، «این همه لشکر آمده، به عشق نیکا آمده» و «آزادی آزادی آزادی» دادند.

شماری از زنان شرکت‌کننده در این مراسم حجاب اجباری نیز خود را از سر درآوردند.

۴۲ روز پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد جمهوری اسلامی، شهرهای مختلف ایران و جهان همچنان صحنه تظاهرات ایرانیان از اقشار، اصناف، گروه‌های سنی، اقوام، و گرایش‌های جنسی و جنسیتی مختلفی است که به طور فزاینده‌ای خواهان برچیدن کلیت نظام جمهوری اسلامی هستند.

همزمان با گسترش اعتراضات ضد حکومتی ایرانیان، کشورهای غربی نیز دایره تحریم‌های خود علیه اشخاص و نهادهای جمهوری اسلامی را گسترده‌تر می‌کنند و بنا به گفته مقامات غربی، هم‌اینک پشتیبانی از ایرانیان معترض، به جای مذاکرات احیای برجام، به اولویت سیاست خارجی این کشورها در رابطه با ایران تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG