لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ پنجم آبان


مجموع جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا
مجموع جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا

شمار جان‌باختگان اعتراضات در ایران که در واکنش به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و سرکوب گسترده از سوی نیروهای امنیتی را به همراه داشت به ۲۶۶ نفر رسید.

در حالی که نهادهای حقوق بشری تا پایان چهارم آبان شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران را ۲۵۲ تن اعلام کرده بودند، این آمار در پایان پنجمین روز از ماه آبان به ۲۶۶ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری «هرانا» از ۲۶ شهریور تا ۵ آبان دستکم ۳۷ کودک به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. شمار تلفات نیروهای امنیتی نیز در این مدت ۳۳ نفر اعلام شده است. براساس این گزارش تاکنون ۱۳۹۳۳ نفر از معترضان دستگیر شده‌اند که فقط هویت ۱۰۴۲ نفر از آنها روشن شده است.

همچنین در این روزها معترضان در ۱۲۶ شهر خواستار تغییرات اساسی در سیستم حاکمیتی ایران شدند و دانشجویان ۱۱۵ دانشگاه نیز از این خواسته حمایت کرده‌اند.

روز پنجشنبه صدا و سیما کشته شدن سه معترض را در مهاباد تایید کرد. تلویزیون حکومتی ایران اما حوادث روز پنجشنبه مهاباد را به گروههای «تروریستی تجزیه‌طلب» نسبت داد و مدعی شد که معترضان مهابادی، قصد تصرف اماکن سیاسی و امنیتی را داشته‌اند که در این بین سه نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.

منابع خبری، همچنین روز ۵ آبان از کشته شدن جوانی ۱۹ ساله به نام مهرشاد شهیدی در اعتراضات، چهارم آبان اراک خبر دادند.

سازمان عفو بین‌الملل، با اشاره به سرکوب خشن اعتراضات در ایران خواستار تشکیل جلسه‌ فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به جرائم جمهوری اسلامی در مقابله با معترضان شد.

این سازمان روز پنجشنبه اعلام کرد طی بیست و چهار ساعت گذشته ، دست‌کم هشت نفر در چهار استان ایران، به‌ دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و در پی شلیک به معترضان جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، همچنین اعلام کرد در روزهای ۲۶ و ۲۷ اکتبر، نیروهای امنیتی ایران استفاده‌ غیرقانونی از نیروی خود را تشدید کردند و با سلاح گرم، مهمات جنگی و گاز اشک‌آور به معترضان و عزادارانی که در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاهان و لرستان جمع شده بودند، شلیک کردند.

تداوم بی‌خبری از حسین رونقی، گزارش پژوهشی سی‌ان‌ان از کشته شدن نیکا شاکرمی و ویدیوهایی ازدرگیری‌های مهاباد و ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف از جمله تهران از نکات بارز مطرح شده در فضای مجازی بود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG