لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۲

سازمان عفو بین‌الملل خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای جلوگیری از کشتار معترضان در ایران شد 


سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به سرکوب خشن اعتراضات در ایران خواستار تشکیل جلسه‌ فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به جرائم جمهوری اسلامی در مقابله با معترضان شد.

این سازمان روز پنجشنبه ۲۷ اکتبر،اعلام کرد، طی بیست و چهار ساعت گذشته ، دست‌کم هشت نفر در چهار استان ایران، به‌ دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و در پی شلیک به معترضان جان خود را از دست داده‌اند.

مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل اعلام کرد: «استفاده بی‌پروا از سلاح گرم ، از جمله مهمات جنگی ، علیه معترضان، نشان‌دهنده بی‌عملی در سطح بین‌المللی است.»

هبا مُرایف، افزود: «همه کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل باید برای جلوگیری از کشتار بیشتر ایرانیان، اقدام قاطعی انجام دهند و بلافاصله جلسه ویژه شورای حقوق بشر را در مورد ایران تشکیل دهند.»

او تاکید کرد: «تعلل در اقدام قاطعانه تنها باعث تشویق مقامات جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان و عزادارانی می‌شود که قرار است در روزهای آینده برای برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان اعتراضاتی که از میانه سپتامبر آغاز شده، تجمع کنند.»

مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل همچنین گفت: «شورای حقوق بشر سازمان ملل باید برای مقامات ایرانی روشن کند که جنایات آنها از بررسی و مجازات، مصون نخواهد ماند و این کار باید با برقراری یک سازوکار مستقل گزارشگری و پاسخ‌گویی در مورد ایران صورت بگیرد.»

هبا مُرایف، ناتوانی مجامع جهانی در پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی، با وجود اثبات کشتار گسترده معترضان در سال‌های ۹۶ و ۹۸ را علت اصلی تکرار تراژدی‌ وحشیانه‌ حکومت در ایران دانست و افزود: «مدت‌هاست که جامعه بین‌المللی به مسئولیتش در شنیدن فریاد عدالتخواهی خانواده‌ قربانیان و مدافعان حقوق بشر بی‌توجهی کرده است.»

در روزهای ۲۶ و ۲۷ اکتبر، نیروهای امنیتی ایران استفاده‌ غیرقانونی از نیروی خود را تشدید کردند و با سلاح گرم، مهمات جنگی و گاز اشک‌آور به معترضان و عزادارانی که در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاهان و لرستان جمع شده بودند، شلیک کردند.

روز ۲۶ اکتبر هزاران نفر به مناسبت چهلم مهسا امینی در سقز تجمع کردند و نیروهای امنیتی به طور غیرقانونی از سلاح گرم وگاز اشک‌آور برای متفرق کردن جمعیت استفاده کردند که باعث زخمی شدن چند تن از معترضان شد.

همان شب در سنندج و قصر شیرین دو مرد در میانه ی تظاهرات کشته شدند. روز ۲۷ اکتبر هم، ماموران به سوی کسانی که در اعتراض به کشته شدن اسماعیل مولودی، در مهاباد گرد آمده بودند، اتش گشودند که در اثر آن یک زن و دو مرد کشته شدند. دو نفر دیگر هم در همین روز در بانه کشته شده‌اند.

همچنین ماموران به مراسم چهلم نیکا شاکرمی در استان لرستان حمله کرده و با گلوله‌ی ساچمه ای عده ای از حاضران را زخمی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG