لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

دو روزنامه معتبر خواستار عفو ادوارد اسنودن شدند


تصویر اسنودن بر بدنه اتوبوس عمومی در واشنگتن پایتخت آمریکا، همراه با جمله: «متشکریم اسنودن»
تصویر اسنودن بر بدنه اتوبوس عمومی در واشنگتن پایتخت آمریکا، همراه با جمله: «متشکریم اسنودن»
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و روزنامه انگلیسی گاردین خواستار عفو ادوارد اسنودن شده اند. اسنودن پیمان کار پیشین سازمان امنیت ملی آمریکا بود که اطلاعات وسیعی از فعالیت های مخفی و جاسوسی آمریکا را علنی کرد.

اسنودن پس از آن که آمریکا خواستار بازگشت و محاکمه او با اتهام جاسوسی شد، به روسیه پناهنده شد. اسنودن که ۳۰ ساله است در صورت محکومیت با مجازات حبس طولانی روبرو خواهد شد.

روز پنجشنبه، نیویورک تایمز در ستون سردبیری خود نوشت شاید اسنودن مرتکب جرمی شده باشد اما با دادن اطلاعات گسترده درباره وسعت و دامنه برنامه های نظارتی سازمان امنیت ملی امریکا به مردم آمریکا«خدمت بزرگی به کشورش» کرده است.
نیویورک تایمز ادامه داده است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا باید «از مشاوران خود بخواهد راهی برای پایان دادن به اهریمن سازی از اسنودن بیابند.»
گاردین نیز نوشته است افشاگری اسنودن «اقدامی ست که به شجاعت اخلاقی» نیاز دارد و آقای اوباما «باید به او اجازه دهد با سربلندی به کشورش بازگردد.»

اخیراً ریکی لجت، یک مقام کلیدی سازمان امنیت ملی آمریکا که تحقیق درباره چگونگی درز کردن اطلاعات توسط اسنودن را برعهده دارد، پیشنهاد کرده بود اگر اسنودن بقیه اطلاعاتی را که هنوز افشا نکرده به آمریکا بازپس دهد، بتواند مورد عفو قرار گیرد. اما کاخ سفید و دیگر مقام های امنیتی امریکا همچنان بر تعقیب قضایی اسنودن پافشاری می کنند.

نیویورک تایمز نوشته است اسنودن «کاملاً حق داشت» که تنها راه آگاه سازی را افشای اطلاعات برای عموم بداند و به کار در درون نظام برای آن که سازمان امنیت ملی از میزان گردآوری اطلاعات بکاهد، اعتماد نکند. گاردین نوشته است اسنودن «نمونه درخشانی از اهمیت به صدادرآوردن زنگ خطر و اصل آزادی بیان» را به نمایش گذاشت.

اسنودن سال گذشته بخش وسیعی از اطلاعات خود را برای انتشار در اختیار روزنامه های واشنگتن پست و گاردین گذاشت. این اطلاعات حجم عظیمی از عملیات جاسوسی دولت آمریکا را فاش می کند که شامل گردآوری نوارهای ضبط شده از میلیون ها گفت و گوی تلفنی همراه با شماره تلفن ها و مدت و تاریخ آن هاست. هرچند که محتوای گفت و گوها فاش نمی شود.

رئیسان سازمان های جاسوسی امریکا می گویند این کشور برای خنثی کردن حمله های تروریستی جدید علیه این کشور و دیگر کشورها به این اطلاعات نیاز دارد.
XS
SM
MD
LG