لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۸

مقامهای آمریکایی: «عفو اسنودن منتفی است»


ادوارد اسنودن در حال سخنرانی، روسیه، ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳
ادوارد اسنودن در حال سخنرانی، روسیه، ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳

سناتور داین فاینستاین دموکرات و مایک راجرز نماینده جمهوریخواه مجلس احتمال عفو اسنودن را رد کرده اند.

دن فایفر، یکی از مشاوران کاخ سفید، طی گفت و گویی تلویزیونی گفته است که امکان عفو ادوارد اسنودن منتفی است و وی برای مواجهه با اتهامات خود و حضور در دادگاه باید به آمریکا بازگردد.

آقای فایفر به خبرگزاری رویترز گفت که برای آن که عدالت اجرا شود، اسنودن که قانون را شکسته است، باید به کشورش بازگردد و پاسخگو باشد.

داین فاینستاین، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در سنای آمریکا، که رئیس کمیته منتخب اطلاعات سناست، و مایک راجرز، نماینده جمهوریخواه ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان نیز دو چهره دیگر هستند که احتمال عفو ادوارد اسنودن را رد کرده اند.

آقای راجرز از طرح احتمال عفو اسنودن به عنوان گزینه ای غلط و ایده ای بسیار بد نام برد، و خانم فاینستاین هم گفت که اگر این کارمند اطلاعاتی پیشین آمریکا نگرانی ها یا پرسش هایی در خصوص رویارویی با اتهامات خود دارد، می بایست این نگرانی ها یا پرسش ها را از مجاری قانونی و رسمی ابراز کند. سناتور فینستاین افزود که اقدامات اسنودن زیان عمیقی به منافع ملی آمریکا وارد کرده است.

اظهار نظر مقام های آمریکایی در خصوص وضعیت آقای اسنودن به دنبال اظهارات او در گفت و گویی با مجله آلمانی «در اشپیگل» مطرح شده است. اسنودن طی این گفت و گو ابراز امیدواری کرد که بتواند از کشورش تقاضای عفو کند.

اسنودن افشای محتوای مدارک محرمانه اطلاعاتی آمریکا را مایه مطرح شدن مباحثاتی مهم و ارزشمند خوانده است.

گفتنی است که ادوارد اسنودن همچمنان در روسیه به سر می برد؛ کشوری که به وی پناهندگی موقت اعطا کرده است.
XS
SM
MD
LG