لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

ادوارد اسنودن: «ماموریت انجام شد.»


ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین سازمان امنیت ملی ایالات متحده در مورد افشای جزئیات برنامه های شنود این سازمان گفته است ماموریت او «انجام شده است».
اسنودن هم اکنون با پناهندگی موقت در مسکو اقامت دارد.

اسنودن به واشنگتن پست گفته است از افشای اطلاعاتی که در اختیار داشته و دستاوردهای خود رضایت دارد چون هم اکنون عموم مردم در صورت تمایل به این اطلاعات دسترسی دارند.

افشاگری های اسنودن اولین بار در روزنامه واشنگتن پست و گاردین منتشر شدند، او پس از این کار به هنگ کنگ متواری شد. او اسرار دولت ایالات متحده همچون گردآوری مخفیانه اطلاعات مربوط به شنودهای تلفنی میلیون ها آمریکایی توسط آژانس امنیت ملی را افشا کرده بود.

قاضی دادگاهی در ایالات متحده روز ١٦ دسامبر حکم داد که اجرای این برنامه احتمالاً با قانون اساسی کشور مغایرت داشته است.

قاضی ریچارد لیون در حکم خود اعلام کرد نمی تواند «تصور کند که اقدامی تهاجمی تر و مداخله جویانه تر از یورش خودسرانه و بی مهابای» دولت به حریم خصوصی مردم و گردآوری چنین اطلاعاتی بدون تایید و صدور حکم قضایی وجود داشته باشد. آقای لیون هنوز این حکم را به مرحله اجرا نگذاشته است و به دولت فرصتی داده تا بتواند درخواست تجدیدنظر در دیوان عالی کشور بدهد.

مقامات ایالات متحده خواستار استرداد اسنودن به آمریکا و محاکمه او به اتهام جاسوسی شده اند اما روسیه از تحویل اسنودن سر باز زده است.
XS
SM
MD
LG