لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

خانواده شهروند بلژیکی زندانی در ایران نگران وضعیت او هستند


پرچم بلژیک - آرشیو
پرچم بلژیک - آرشیو

خانواده‌ یک امدادگر بلژیکی زندانی در ایران به نام اولیویر فن‌کاستیل روز سه‌شنبه با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی او گفتند که او در اعتصاب غذا است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانواده اولیویر فن‌کاستیل، ۴۱ ساله، در بیانیه‌ای گفتند او از «بی‌عدالتی وحشتناکی» رنج می‌برد.

مقامات جمهوری اسلامی او را در ماه فوریه (زمستان ۱۴۰۰) در تهران بازداشت کردند.

او یکی از چندین شهروند غربی است که در ایران بازداشت شده‌ است. ناظران امور ایران می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت و در عمل، با گروگان گرفتن شهروندان خارجی، تلاش می‌کند از کشورهای دیگر امتیاز بگیرد.

جمهوری اسلامی به دنبال بازگرداندن یکی از دیپلمات‌های خود به نام اسدالله اسدی است. او سال گذشته میلادی در پرونده تلاش برای یک بمب‌گذاری در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس مجرم شناخته شد و در حال گذراندن دوران محکومیت ۲۰ ساله خود است.

خانواده فن‌کاستیل گفتند که او از زمان دستگیری در سلول انفرادی نگهداری می‌شود و از مشکلات جسمی نظیر «کاهش عمده وزن، هماتوم روی انگشتان پا، از دست دادن ناخن‌های دست و مشکلات نگران کننده دندانی و معده» رنج می‌برد.

او از دو هفته پیش اعتصاب غذای خود را آغاز کرد و چیزی جز نان و آب مصرف نکرد.

آخرین تماس او با خانواده‌اش در اول سپتامبر بود و خانواده فن‌کاستیل گفتند که نگران آن هستند که او به خاطر شرایط «نفت‌آور» بازداشت «آسیب جبران‌ناپذیری» متحمل شده باشد.

اسدی در پرونده تلاش برای بمب‌گذاری در یک کنفرانس سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس، محکوم شد.

جمهوری اسلامی اصرار دارد که اسدی باید از مصونیت دیپلماتیک برخوردار باشد. این در حالی است که مجوز رسمی اسدی برای کار در سفارت جمهوری اسلامی در اتریش بود اما او دور از وین و در آلمان دستگیر شد.

بلژیک در سال جاری میلادی با معاهده مبادله زندانیان با ایران موافقت کرد که به نظر می‌رسد در صورتی که جمهوری اسلامی فن‌کاستیل را آزاد کند، اسدی نیز به خانه فرستاده شود.

اما این معاهده جنجالی با مخالفت برخی از سیاستمداران بلژیکی، گروه‌های اپوزیسیون ایرانی و آمریکا مواجه شده است که می‌گویند به یک «تروریست» جمهوری اسلامی اجازه می‌دهد از عدالت فرار کند.

XS
SM
MD
LG