لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

اوکراین: کمک ایران به روسیه باید اسرائیل را از موضع بی‌طرف خارج کند


بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین معقتد است متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است
بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین معقتد است متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است

مقامات اوکراینی می گویند کمک های نظامی ایران به روسیه در جنگ باید اسرائیل را متقاعد کند از موضع خود که عدم کمک نظامی به کی‌یف است دست بردارد.

به نوشته «هیل»، اوکراین همچنین از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می‌خواهد که فشار بر اسرائیل را افزایش دهد. اسرائیل تهاجم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به اوکراین را محکوم کرده و به کی‌یف کمک‌های بشردوستانه داده است، اما از ارائه سلاح به اوکراین خودداری کرده است.

مقامات کی‌یف امیدوارند که تحویل هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری ایران به روسیه منجر به تغییر موضع اسرائیل شود.

اوکراین به ویژه می‌خواهد که اسرائیل برای مقابله اوکراین با پهپادهای ایرانی تجهیزات دفاع هوایی به این کشور ارایه دهد.

در همین حال اوکراین خواستار آن است دولت بایدن در کارزار فشار بر اسرائیل برای تحویل سلاح به اوکراین نقش داشته باشد.

یوگن کورنیچاک، سفیر اوکراین در اسرائیل در تماس تلفنی از تل آویو به هیل گفت آمریکا «تنها کشوری» است که اسرائیل به آن «گوش می‌دهد.»

کورنیچاک گفت که روابط با اسرائیل در هفته‌های اخیر «در برخی از مسائل فنی مربوط به دفاع» از جمله سامانه‌های پیشرفته هشدار به غیرنظامیان در مورد حملات موشکی و راکتی روس‌ها پیشرفت کرده است.

او گفت «این یک تحول مثبت است و البته ما از اسرائیل انتظار بیشتری داریم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با طرح این احتمال که روسیه می‌تواند به ایران در برنامه هسته‌ای‌اش کمک کند، به دنبال متقاعد کردن بیشتر اسرائیل برای کمک نظامی به اوکراین است. کاخ سفید از اظهار نظر در مورد این ادعا خودداری کرده است، اما گفته است همچنان متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

مقامات اسرائیلی به طور کلی تعهدی نداده‌اند، اما می‌گویند که از نزدیک مداخله ایران با روسیه را زیر نظر دارند.

رئیس‌جمهوری اسرائیل، اسحاق هرتزوگ، چند روز پیش در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان در مورد پهپادهای ایرانی گفت «ما قطعاً در حال تحلیل شرایط هستیم.»

اسرائیل روابط استراتژیکی با مسکو دارد که تا حدی مربوط به حملات اسرائيل به مواضع جمهوری اسلامی در سوریه و مختل کردن کار انتقال تسلیحات به حزب الله لبنان می‌شود.

مقامات اسرائيل همچنین می‌گویند که اورشلیم باید ارتباط خود را با مسکو به خاطر یهودیان ساکن روسیه حفظ کند.

XS
SM
MD
LG