لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

واکنش دوباره جمهوری اسلامی به برگزاری نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل


شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد

برای چندمین بار در روزهای گذشته، مقامات جمهوری اسلامی به برگزاری نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل که به پیشنهاد امریکا و آلبانی، ظهر روز چهارشنبه به وقت محلی در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار خواهد شد، واکنش نشان داد.


در تازه‌ترین واکنش، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل طی نامه‌ای به نمایندگان کشورهای عضو و ناظر سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد «آمریکا صلاحیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی برای برگزاری جلسه در مورد شرایط داخلی ایران را ندارد.»

امیر سعید ایروانی تلاش آمریکا برای برگزاری جلسه غیررسمی در مورد شرایط داخلی ایران را «رویه ای خطرناک و غیر سازنده» دانست و از سایر اعضا خواست تا از ایجاد «رویه خطرناک» خودداری کنند.

این نشست قرار است روز چهارشنبه به ابتکار آمریکا و آلبانی، برگزار شود و شیرین عبادی (برندۀ جایزه صلح نوبل)، نازنین بنیادی (بازیگر و فعال حقوق‌بشر)، به همراه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در این نشست در مورد آخرین وضعیت حقوق بشر در ایران توضیح خواهند داد.

قرار است در جریان این نشست به موضوع «سرکوب مداوم زنان و دختران و اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران» پرداخته و درباره راه‌های انجام تحقیقات روشن و مستقل گفتگو شود.

رفتار جمهوری اسلامی در مقابل معترضان داخلی و از طرفی قرار گرفتن کنار روسیه در تجاوز به خاک اوکراین باعث شد تا رسانه‌های دنیا درباره همکاری حکومت ایران با تجاوز مرگبار روسیه به اوکراین، و همچنین اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی در ایران، گزارش‌های مختلفی در هفته‌های اخیر منتشر کنند.

مقامات کشورهای مختلف نیز به این موارد واکنش نشان داده و برخی از کشورها، از جمله کانادا، آمریکا، آلمان، به همراه اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کردند.

XS
SM
MD
LG