لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۸

یک مقام اتحادیه اروپا: پایان مذاکرات هسته‌ای ایران نزدیک است اما ممکن است توافقی حاصل نشود


پرچم‌های اتحادیه اروپا
پرچم‌های اتحادیه اروپا

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه گفت:«مذاکرات احیای برجام به پایان خود نزدیک می‌شوند اما مشخص نیست به توافق میان تهران و قدرت‌های جهان منجر شود.»

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام گزارش داده است که «ما در مذاکرات، بسیار بسیار پیش رفته‌ایم. یک دور مذاکرات به اصطلاح نزدیکی در دوحه داشته‌ایم؛ [مذاکرات دوحه]هیچ نتیجه‌ای نداشت و دلیل بسیار روشن است زیرا ما درباره هرچیزی که روی میز است مذاکره کرده‌ایم.»

او که هویتش فاش نشده، در ادامه افزوده است: «می‌توانیم درباره برخی از جزئیات که هنوز معلق هستند، دقیق‌تر باشیم. منتظر نظراتی از سوی تهران و آنچه آمریکایی‌ها [در پاسخ به آن نظرات] خواهند گفت، هستیم... نمی‌دانم این پایان فرایند است اما پایان مذاکرات است، بله.»

وزیر خارجه فرانسه نیز در روزهای گذشته گفته بود تنها چند هفته برای احیای برجام باقی مانده و به خود ایران بستگی دارد که توافق در دسترس را امضا کند.

در همین ارتباط، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در پاسخ به پرسشی پیرامون اظهار نظر پنجشنبه بایدن مبنی بر اینکه واشنگتن تا ابد منتظر پاسخ ایران درباره مذاکرات برجام نخواهد ماند، گفت:« دولت بایدن روز خاصی را تعیین نمی‌کند و همانطور که پیشتر اعلام کرده یک توافق روی میز است و چنانچه ایرانی‌ها آن را بپذیرند، آمریکا نیز آماده بازگشت به پیروی متقابل از برجام است.»

جیک سالیوان افزود: «اما ما در وضع فشار اقتصادی بیشتر نیز منتظر نخواهیم ماند» و همزمان با مذاکرات احیای برجام، رویکرد وضع تحریم‌ها همچنان پابرجا خواهد بود.

مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان که در ماه مارس به نهایی‌شدن نزدیک شده بود، ابتدا به دلیل کارشکنی روسیه و سپس خواسته‌های فرابرجامی جمهوری اسلامی از جمله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی به بن‌بست رسیده است.

XS
SM
MD
LG