لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

پایان نشست جده؛ رهبران آمریکا و کشورهای خاورمیانه ایران را به همکاری با آژانس فراخواندند


عکس یادگاری رهبران آمریکا، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر، عراق، و اردن در نشست جده، عربستان سعوودی. ۱۶ ژوئیه ٢٠٢٢
عکس یادگاری رهبران آمریکا، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر، عراق، و اردن در نشست جده، عربستان سعوودی. ۱۶ ژوئیه ٢٠٢٢

رهبران آمریکا، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، اردن، مصر، و عراق روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر اهمیت اتخاذ تمامی تدابیر لازم جهت حفظ امنیت در خاورمیانه تاکید کردند.

بر اساس بیانیه پایانی نشست جده، رهبران آمریکا و کشورهای عرب شرکت‌کننده در نشست دوباره ایران را به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراخواندند.

آنها با تصریح اهمیت دستیابی به امنیت و ثبات در بازارهای انرژی، به تلاش‌های اوپک پلاس جهت ایجاد ثبات در بازار نفت به شیوه‌ای که در خدمت منافع مصرف‌کننده و تولیدکننده باشند، اشاره کردند.

«نقش رهبری» عربستان سعودی در رسیدن به اجماع میان اعضای اوپک پلاس، از دیگر نکات مورد اشاره در بیانیه پایانی نشست جده است.

در ارتباط با اوکراین نیز شرکت‌کنندگان ضمن درخواست از جامعه جهانی جهت تشدید تلاش‌هایشان به منظور رسیدن به راه‌حلی صلح‌آمیز برای بحران اوکراین، بر اهمیت تسهیل صادرات غلات و پشتیبانی از امنیت غذایی کشورهای متاثر از تهاجم روسیه به این کشور تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG