لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

حکم دادگاه علیه مریم کریم‌بیگی: شلاق و زندان؛ اتهامات: نگهداری مشروب و تبانی با ابی


از راست: مریم کریم‌بیگی، ابی، و شهناز اکملی که عکس پسر جان‌باخته‌اش مصطفی کریم‌بیگی را در دست دارد.
از راست: مریم کریم‌بیگی، ابی، و شهناز اکملی که عکس پسر جان‌باخته‌اش مصطفی کریم‌بیگی را در دست دارد.

وکیل مدافع مریم کریم‌بیگی، خواهر دادخواه مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراضات سال ۸۸، از صدور حکم پنج سال و هفت ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای او خبر داد.

به گزارش وب‌سایت «مدارا» در روز دوشنبه ۱۰ مرداد، امیر رئیسیان وکیل مریم کریم‌بیگی گفت بر اساس حکم ابلاغ شده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران موکلش به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به سه سال و هفت ماه زندان و به اتهام «اتکاب جرم علیه امنیت ملی» به یک سال حبس و همچنین به اتهام «نگهداری مشروبات الکلی» به یک سال حبس به علاوه جزای نقدی و «۷۴ ضربه شلاق تعزیری» محکوم شده است که حبس سه سال و هفت ماه قابل اجرا خواهد بود.

رئیسیان توضیح داد: «ظاهرا فردی که خانم کریم‌بیگی با او تبانی کرده است یک آوازه‌خوان است. یعنی از نظر دادگاه، موکل بنده تنها به این خواننده خارج از کشور اجتماع و تبانی کرده است.»

وکیل خانم کریم‌بیگی توضیح داده که سال‌ها پیش موکلش در توییتی ابراز علاقه کرده بود در کنسرت آقای ابراهیم حامدی، خواننده سرشناس و محبوب ایرانی که با نام هنری «ابی» شناخته می‌شود، حضور یابد و ابی نیز «بدون هیچ مقدمه و هماهنگی قبلی» برای او بلیت کنسرت فرستاده بود و در حاشیه اجرای کنسرت، با او عکس یادگاری گرفته ود.

به گفته آقای رئیسیان، حکم دادگاه شامل «دو عبارت مبهم» است. عبارت نخست این است که «سبک ارتباط‌گیری و کنش واکنش‌های متهم بیانگر همسویی با جریان‌های معاند و اپوزیسیون کشور می‌باشد» و عبارت دوم می‌گوید «توافق اولیه و تشریک مساعی متهم با سایرین برای ضربه زدن به میهن اسلامی ... روشن است».

از نظر این حقوق‌دان «این عبارت از نظر حقوقی و قضایی برای احراز جرمی که دو متهم لازم دارد کافی نیست» و «موجب احراز اجتماع و تبانی نخواهد بود.»

شهناز اکملی،‌ مادر مصطفی و مریم کریم‌بیگی ۲۴ خرداد با انتشار ویدئویی در اینستاگرام از یورش ماموران امنیتی به منزل خود و بازداشت دخترش خبر داد و نوشت او در تماسی کوتاه اعلام کرده است که به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

خانم اکملی تأکید کرده است که «من نه از زندان می‌ترسم، نه از بازجویی و تهدید شما»، عنوان کرد: «صدای دادخواهی‌مان را تا زمانی که زنده هستم بلند می‌کنم.»

فشارهای مقامات جمهوری اسلامی بر خانواده‌های دادخواه در ایران طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG