لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

واکنش وزارت خارجه ایران به اظهارات سفیر روسیه: مشکل گردشگری مهیا نبودن بساط عرق‌خوری نیست


گردشگری
گردشگری

دستیار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخی تلویحی به اظهارات سفیر روسیه در تهران درباره موانع جذب گردشگر روس، گفت که مشکل از ضعف زیرساخت‌ها است، نه مهیا نبودن بساط عرق‌خوری.

لوان جاگاریان گفته بود با وجود جاذبه‌های گردشگری بسیار ایران، «برخلاف تایلند، امارات، ترکیه و سایر کشورها هرگز گردشگران روس زیادی به ایران نیامده‌اند»، چرا که «دستورالعمل پوشش زنان» که «حتی در گرما در همه جای این کشور اجباری است» و همچنین ممنوعیت نوشیدن «مشروبات الکلی» مانعی جدی در این مسیر به‌شمار می‌رود.

رسول موسوی، دستیار وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در حساب توییتر جاذبه‌های اصلی گردشگری ایران را «زیارت، فرهنگ، هنر، تاريخ و تمدن» و همچنین «گردشگری سلامت» دانست.

موسوی تأکید کرد: «مشکل اصلی صنعت گردشگری ما ضعف زیر ساخت‌ها و مدیریت امور است نه مهیا نبودن بساط ع.خ. (عرق‌خوری).»

برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی اظهارات سفیر روسیه را به کنایه «دستور ارباب» برای «جراحی» در ایران توصیف کرده بودند.

بر اساس گزارش‌های پیشین، با کاهش ارزش پول ملی، ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در بین ۱۴۰ کشور جهان است، در حالی که برخی فعالان عرصه گردشگری می‌گویند به لحاظ جاذبه‌های گردشگری ایران جزو ۱۰ کشور برتر جهان است.

گاردین در گزارشی میدانی که در سال ۹۴ با عنوان «زیارت، خوراک، سکس و پارک آبی در مشهد» به موضوع تن‌فروشی در مشهد اشاره کرد و نوشت، به دلیل این که در هتل‌های ایران اجازه داده نمی‌شود زن و مردی که با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند اتاق اجاره کنند، عراقی‌ها بیشتر در آپارتمان‌هایی که ارزان‌تر از هتل است اقامت دارند.

XS
SM
MD
LG