لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

برادرم پیش از انتقال به بیمارستان مرده بود


زندان رجایی شهر در کرج
زندان رجایی شهر در کرج
سه روز پس از مرگ افشین اسانلو، ۴۲ ساله، فعال کارگری زندانی که دوران پنج ساله محکومیت خود را در زندان رجایی شهر کرج می گذراند، خواهر او در گفت وگو با صدای آمریکا گفته است برخلاف گفته مدیرکل زندان های استان تهران، برادرش پیش از انتقال به بیمارستان فوت کرده بود. سهراب سلیمانی قبلا به خبرگزاری ایسنا گفته بود افشین اسانلو به دلیل سکته قلبی صبح روز پنجشنبه در بیمارستان رجایی شهر کرج درگذشته است.

مرگ پیش از انتقال به بیمارستان
خانم اسانلو می گوید، به گفته مسئولان بیمارستان رجایی، برادرش افشین پنجشنبه ساعت هشت شب به بیمارستان رجایی منتقل شده اما قبل از این که به بیمارستان برسد فوت کرده بود. با این حال مسئولان بیمارستان با توجه به جوانی او یک ساعت برای احیای او تلاش می کنندکه به جایی نمی رسد.

خانم اسانلو همچنین با تاکید بر این که برادرش ناراحتی قلبی نداشته، این خبر را باورنکردنی توصیف کرده است.
خواهر افشین اسانلو گفته است او یک هفته پیش از مرگ، با مادرش ملاقات حضوری داشته و در این ملاقات کاملا سالم بوده و ابراز امیدواری کرده که شاید بتواند به مرخصی برود. به این فعال کارگری در مدت سه سال و نیم زندان هیچگاه اجازه استفاده از مرخصی، که از حقوق قانونی زندانیان است، داده نشده بود.

خبر فوت افشین را از دوستان شنیدیم
خواهر افشین اسانلو به جرس گفته است خبر مرگ برادرش را پس از دو روز و از طریق دوستان شنیده است و مسئولان زندان هیچ تماسی با خانواده او نگرفته اند. او گفت: «هیچ کس از مسئولان زندان برای خانواده ارزش قائل نشده و حاضر نشده بودند بعد از فوتش به ما خبر بدهند».

بیانیه زندانیان سیاسی درپی مرگ افشین اسانلو
عده ای از زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر کرج در پی مرگ افشین اسانلو در این زندان بیانیه ای منتشر کرده و از مرگ خاموش و زود رس زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان های ایران هشدار داده اند. نویسندگان در این بیانیه که ان را خطاب به روسای سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه نوشته اند، از آنچه «تکرار مرگ هم بندی های خود» توصیف کرده اند هشدار داده و «ضرورت تجدید نظر جدی و فوری در شرایط زیست و نحوه نگهداری این زندانیان سیاسی را یادآوری کرده اند».

این بیانیه امضای بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، مهدی محققی، مجید توکلی، احمد زیدآبادی، محمد سیف زاده، کیوان صمیمی، مهدی محمودیان و مصطفی نیلی ر ا درپای خود دارد.

سه مرگ در زندان رجایی شهر در یک سال
نویسندگان بیانیه ضمن اشاره به درگذشت افشین اسانلو، فعال کارگری که به نوشته این بیانیه «به اتهام شرکت در فعالیت های سندیکایی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به چهار سال زندان محکوم شده بود»، نوشته اند:«در یک سال اخیر او سومین زندانی است که در بند سیاسی - امنیتی زندان رجایی شهر فوت می کند».

آنان در این بیانیه ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن احکامی که درمورد منتقدان و مخالفان سیاسی صادر شده، «شرایط زندان های کشور را سبب مرگ زودرس در بین زندانیان» دانسته اند. به نوشته این بیانیه مهم ترین مشکلی که بویژه بر زندانیان سیاسی فشار می دهد قطع ارتباط تلفنی آنان به خانواده ها و سخت گیری های بی اساس و بی جا برای ملاقات های حضوری آن هاست که در عین حال بر پدر و مادر و فرزندان زندانیان و دیگر اعضای خانواده نیز آسیب وارد می کند و ناقض اصل مشخص بودن مجازات است.

در این بیانیه همچنین نبود امکانات مناسب پزشکی و درمانی و بهداشتی، ندادن اجازه و ایجاد موانع اداری و بوروکراتیک و تعلل های عمدی برای اعزام زندانیان بیمار به مراکز درمانی، نبودن محیط زیست مناسب برای زندگی عادی و مشکلات دیگر موجب ابتلای زندانیان به «امراض گوناگون عصبی و جسمی و گاه فوت ناگهانی آنها» شده است.

نویسندگان بیانیه همچنین بر لزوم اجرای قوانین کشور تاکید کرده و خواستار تعجیل در آزادی زندانیان بیمار و رسیدگی به درخواست آزادی مشروط و دادن مرخصی استعلاجی به آنان شده اند.
XS
SM
MD
LG