لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

مرگ زندانیان عقیدتی در زندان های ایران


مدافعان حقوق بشر می گویند ایران از وضع پرتنش منطقه و مذاکرات اتمی برای انحراف افکار عمومی جهان از وخامت وضع حقوق بشر در ایران استفاده می کند.

شیرین عبادی و سه سازمان مدافع حقوق بشر با انتشار فراخوانی، با محکوم کردن آنچه رفتار غیرانسانی جمهوری اسلامی با زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و شهروند-وب نگاران خوانده اند، خواستار نجات جان زندانیان بیمار در ایران شدند.

در این فراخوان که بر سایت سازمان گزارشگران بدون مرز قرار گرفته است، برنده ایرانی صلح نوبل، همراه با فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و سازمان گزارشگران بدون مرز، با اشاره به این که «وضعيت حقوق بشر در ايران هر روز بدتر می‌شود» بویژه بر تشدید فشارها بر زندانیان تاکید کرده و نوشته اند:«ما شاهد مرگ مشکوک زندانيان و بدرفتاری با آن‌ها در زندان‌های سراسر ايران و به ويژه در زندان‌های اوين و رجايی‌شهر هستيم . خطر مرگ بسیاری از زندانیان عقیدتی را تهدید می کند.»

این فراخوان به عنوان نمونه به وضعیت نرگس محمدی، محمد صدیق کبودوند، و حسین رونقی ملکی، زندانیانی که بشدت بیمارند، پرداخته است. شیرین عبادی و سه سازمان حقوق بشری، در این بیانیه می گویند:« ما خواستار آزادی فوری و بدون قید وشرط آنها هستیم. ما مقاقامات مسئول ایران را فرا می خوانیم از بدرفتاری با زندانیان و به خطر انداختن جان این انسان ها خودداری کنند. ما مسئولان جمهوری اسلامی را مسئول هرگونه پیش آمد بد برای آنها می دانیم.»

در روزهای اخیر گزارش هایی درباره وخامت وضعیت جسمی این سه زندانی عقیدتی منتشر شده است.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، که یک بار در سال ۱۳۸۹ بازداشت و بر اثر فشار در بازجویی ها به بیماری فلج عضلانی مبتلا شده بود، بار دیگر در اردیهشت ماه ۱۳۹۱ بازداشت شد و اکنون در بندعمومی زندان زنان در زنجان دربند است . وضعیت فلج او در هفته های اخیر تشدید شده و او را از راه رفتن ناتوان کرده است. به گفته همسرش تقی رحمانی:« هرروز که بگذرد حدت بیماری نرگس بیشتر و درمان او دشوارتر می شود.»

محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و سردبیر هفته نامه «پیام مردم کردستان»، دو هفته است که در اعتصاب غذا به سر می برد. او در تیرماه ۱۳۸۶ زندانی و به خاطر تاسیس سازمان حقوق بشری « سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان» به یازده سال زندان محکوم شد. او در زندان به بیماری های متعددی مبتلا شده است .در حالی که فرزند او نیز به بیماری خطرناک خونی مبتلا و در بیمارستان بستری است، مسئولان قوه قضائیه به درخواست های او برای دیدار با فرزندش پاسخ نداده و از دادن مرخصی به او برای معالجه خودداری کرده اند. آقای کبودوند در اعتراض به این وضعیت با وجود جسم بیمارش به اعتصاب غذا دست زده و خطر مرگ او را تهدید می کند.

همچنین، حسین رونقی ملکی، با نام مستعار بابک خرم دین، وب نگار۲۶ ساله اهل آذربایجان که از ۲۲ آذرماه ۱۳۸۸ در بازداشت به سر می برد، از ۶ خرداد ۱۳۹۱ دست به اعتصاب غذای خشک زده است. او به دلیل تحمل ضربات در جریان بازجویی ها به خون ریزی و عفونت کلیه دچار شد که به دلیل عدم رسیدگی و درمان یکی از کلیه هایش را ازدست داد و کلیه دیگرش نیز بشدت بیمار است. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی او را با اتهام « استفاده و تولید فیلترشکن، و میزبانی از سایت های مدافع حقوق بشر» به پانزده سال زندان محکوم کرده است. خانواده او تا هفته ها پس از بازداشتش توسط سپاه پاسداران اسلامی از وضعیت و محل نگهداری او بی خبر بودند. حسین رونقی ملکی هم اکنون در بیمارستان هاشمی نژاد در اتاقی نامعلوم زیرنظر مسئولان سپاه بستری و ممنوع الملاقات است. بازجویان دادن مرخصی درمانی به او را موکول به انجام مصاحبه تلویزیونی کرده اند.

فراخوان در مورد «خطر مرگ در کمین زندانیان» در ایران در حالی منتشر شده است که یک روز پیش از انتشار آن، روز دوشنبه ۱۵ خرداد، یک زندانی سیاسی محبوس در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج، بر اثر نارسایی شدید ریوی درگذشت. محمد مهدی زالیه، زندانی سیاسی ۴۶ ساله کرد و مجروح شیمیایی دوران جنگ ایران و عراق، پس از ۲۱ سال تحمل زندان و فشارهای طاقت فرسا و انفرادی های طولانی در زندان های مهاباد، ارومیه و رجایی شهر، به خاطر عدم رسیدگی و درمان جان خود را از دست داد.

چند روز پیش از او منصور رادپور ۴۴ ساله، زندانی سیاسی دیگر در همین بند در زندان رجایی شهر با سکته مغزی درگذشت. دو هفته پیش منابع خبری در ایران از وقوع هفت مرگ در طی یک هفته در زندان رجایی شهر خبر داده بودند. پیش تر آمار مرگ زندانیان در این زندان ماهانه حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر گزارش شده بود.
شیرین عبادی و سه سازمان مدافع حقوق بشر در فراخوان خود برای نجات جان زندانیان در ایران می گویند، « جمهوری اسلامی ایران از وضعیت پرتنش منطقه و مذاکرات مربوط به برنامه های اتمی خود بهره می برد تا توجه افکار عمومی جهان را از وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران دور کند.»

این فراخوان ممانعت مقام های جمهوری اسلامی از ورود احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، به ایران را محکوم کرده و می نویسد «بر خلاف قوانین ملی و بین المللی هیچ نظارتی بر زندان های ایران برای حمایت از حقوق زندانیان صورت نمی گیرد». این بیانیه از جامعه جهانی خواسته است مقام های جمهوری اسلامی را به همکاری بی قید و شرط با سازمان ملل و گزارشگر ویژه آن در زمینه حقوق بشر ایران وادار کند.
XS
SM
MD
LG