لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

یک روز پس از انفجار کابل، رئیس جمهوری آمریکا خواستار اقدام قاطع علیه طالبان شد


مردم کابل جنازه یکی از کشته شدگان انفجار اخیر را برای دفن حمل می کنند.
مردم کابل جنازه یکی از کشته شدگان انفجار اخیر را برای دفن حمل می کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس از بمبگذاری مرگبار در کابل خواهان اقدام قاطع علیه طالبان شد.

در پی بمبگذاری روز شنبه ۷ بهمن که ۱۰۳ نفر کشته و ۲۳۵ نفر زخمی به دنبال داشت، در افغانستان عزای عمومی اعلام شد.

مرکز شهر کابل روز یکشنبه شاهد یک روز کاری آرام و کم رفت و آمد بود، افزایش تدابیر امنیتی در کابل، یک روز پس از حمله انتحاری، که طی آن بمبگذار با استفاده از یک آمبولانس بمبگذاری شده به بهانه انتقال بیمار توانسته بود با عبور از ایستگاه‌های بازرسی خود را به مرکز شهر برساند، کاملا مشهود بود.

مسئولیت حمله انتحاری روز شنبه در کابل را طالبان برعهده گرفت. این دومین حمله تروریستی مرگبار در یک هفته اخیر در افغانستان بشمار می رود. گروه خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش نیز مسئولیت حمله به دفاتر سازمان خیریه نجات کودکان در جلال آباد در شرق افغانستان را برعهده گرفت که دهها کشته و زخمی بجا گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواهان اقدامی قاطع علیه طالبان شده است و دیگر رهبران جهان نیز حمله طالبان در کابل را محکوم کرده‌اند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز در سخنانی در میدان سن پیتر واتیکان حملات تروریستی در افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و پرسیده است که مردم تا کی باید اینگونه خشونت‌های غیرانسانی را تحمل کنند.

شهروندان عادی افغان هم برای نشان دادن خشم و یاس و هراس خود به شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند. فرشته کریم، ساکن پایتخت در پیامی در توئیتر نوشت چنان دلشکسته شده‌ایم که نمیدانیم یک روز دیگر را چطور آغاز کنیم. سر کار برویم یا نرویم؟ با دوستانمان جمع شویم و اشک بریزیم یا به خودمان امید واهی بدهیم؟

یک کاربر افغان نیز در صفحه فیسبوکش انگشت اتهام را به طرف دولت افغانستان نشانه رفته و نوشته است که مقام‌های افغانستان نشان داده‌اند قادر به حفاظت از مردم بویژه فقرا نیستند.

مقام‌های افغان روز یکشنبه درباره حمله‌های احتمالی داعش به مراکز خرید و فروشگاه‌هایی در پایتخت که رفت و آمد خارجی‌ها در آنجا بیشتر است هشدار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG