لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

برکناری شهاب‌الدین عزیزی‌خادم از ریاست فدراسیون فوتبال به رای گذاشته می‌شود


دو نفر از اعضای هیئت رییسه فدراسیون فوتبال ایران روز پنجشنبه در گفت وگو‌ با رسانه‌ها خواهان «برکناری موقت» شهاب‌الدین عزیزی‌خادم از ریاست این فدراسیون تا زمان برگزاری مجمع عمومی شدند. درخواست برکناری آنها اعلام رسمی شد و باید درباره سرنوشت رئیس فدراسیون فوتبال ایران رای گیری شود.

روز چهارشنبه، خبرگزاری‌ فارس از قصد هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال برای برکناری عزیزی‌خادم خبر داده و نوشته بود هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال به واسطه عملکرد شائبه برانگیز عزیزی‌خادم به این‌ نتیجه رسیده است که آقای عزیزی‌خادم توانایی اداره فوتبال را ندارد و با استناد به اساسنامه، خواستار برکناری وی شده است.

حسین شریفی، سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران ابتدا این اخبار را شایعه خواند و اعلام کرد هیچ درخواستی برای جلسه فوق العاده هیات رئیسه دریافت نشده است. اما شامگاه چهارشنبه وی از وصول درخواست از سوی ۵ عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال به دبیرخانه خبر داد که تقاضای برگزاری جلسه هیات رییسه را مطرح کرده‌اند. طبق ماده ۳۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال ظرف مدت ۱۴ روز آینده این جلسه برگزار خواهد شد. با توجه به ترکیب هیئت‌رئیسه‌، باید دو سوم آرا برای عزل عزیزی‌خادم از سوی اعضای هیئت‌رئیسه به ثبت برسد.

احسان اصولی، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال گفت: در یک سال گذشته تذکرات به شکل مکتوب و شفاهی گفته شده اما نشانه‌ای مبنی بر اصلاح دیده نشد. ما به نمایندگی از مجمع فدراسیون فوتبال به عنوان دومین رکن عالی فوتبال، بر خود لازم دانستیم که نسبت به این مساله ورود کنیم.

او ضمن اعلام ارایه درخواست تشکیل جلسه فوق‌العاده هیات رییسه گفت: رییس فدراسیون موظف است ظرف مدت ۱۴ روز، جلسه را برگزار کند. بحث عزل موقت بر اساس بند ۱۴ ماده ۳۵ اساسنامه جزو اختیارات هیات رییسه است. در هیات رییسه دفاعیات ایشان را می‌شنویم. در نهایت مجموع عمومی فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد. این اقدام کاملا قانونی و براساس اختیاری است که اساسنامه می‌دهد.

مهرداد سراجی هم که پیشتر از حامیان خادم بود و‌ اکنون از امضا کنندگان درخواست نشست فوق العاده برای برکناری اوست درباره دلایل تصمیم هیات رییسه برای عزل عزیزی خادم از ریاست این فدراسیون گفت: اظهارنامه مالیاتی ارائه نشده است. شفافیت مالی نیست. مربیان ملی قرارداد ندارند. حذف استقلال و پرسپولیس از دیگر مباحث مهم بود که رقم خورد. در حال حاضر افرادی تصمیم می‌گیرند و درباره اساسنامه به فیفا ایمیل می‌زنند که فاقد جایگاه قانونی هستند.

در محافل ورزشی ایران ارتباط عزیزی خادم با افرادی که به جادوگری، ‌ابطال سحر و این گونه موارد مشهور هستند با انتقاد گسترده روبرو شده است. تیم ملی فوتبال ایران به تازگی توانسته در یک رکورد قابل توجه، خیلی پیشتر از دوره‌های گذشته، به جام جهانی صعود کند.

XS
SM
MD
LG