لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

ویل اسمیت رسما از همه عذرخواهی کرد؛ آکادمی اسکار می‌گوید به تحقیقات خود ادامه می‌دهد


در پی شوخی مجری اسکار با همسر ویل اسمیت که به خاطر بیماری موهای خود را می‌تراشد، اسمیت به کریس راک سیلی زد.
در پی شوخی مجری اسکار با همسر ویل اسمیت که به خاطر بیماری موهای خود را می‌تراشد، اسمیت به کریس راک سیلی زد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن سیلی زدن ویل اسمیت به کریس راک، مجری مراسم اسکار، گفت که تحقیق درباره این رویداد ناخوشایند را آغاز کرده است.

در نود و چهارمین مراسم اسکار که یکشنبه در تالار دالبی هالیوود برگزار شد، ویل اسمیت که از شوخی کلامی کریس راک با همسرش جیدا پینکت آزرده شده بود، روی صحنه رفت و به او سیلی زد.

آکادمی در بیانیه خود ضمن محکوم کردن رفتار ویل اسمیت، گفت که اقدامات و عواقب بعدی را مطابق با آیین‌نامه این نهاد هنری، و قوانین ایالت کالیفرنیا بررسی خواهد کرد.

طبق آیین‌نامه رفتاری آکادمی، چنین حرکتی می‌تواند تعلیق یا اخراج ویل اسمیت از آکادمی را به دنبال داشته باشد.

در سال‌های اخیر، استناد به این آیین‌نامه رفتاری موجب حذف سینماگرانی چون هاروی واینستین، بیل کازبی، و رومن پولانسکی شد. که به اتهام آزارهای جنسی از آکادمی اخراج شده‌اند.

کریس راک مجری مراسم، هنوز علیه ویل اسمیت شکایت نکرده است.

مقامات پلیس لس‌آنجلس می‌گویند که آنها از بروز چنین درگیری در مراسم اسکار آگاه هستند ولی شکایتی در این رابطه دریافت نکرده‌اند.

براساس قوانین کالیفرنیا، امکان ارائه چنین شکایتی تا چند ماه آینده وجود دارد و پلیس می‌تواند پرونده‌ای در این‌باره تشکیل دهد.

دقایقی پس از این حادثه، ویل اسمیت که برای هنرنمایی در فیلم «پادشاه ریچارد» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شده بود، در سخنرانی نسبتا طولانی خود از آکادمی، نامزدها، و حاضرین در تالار پوزش خواست ولی اشاره‌ای به کریس راک نکرد.

ویل اسمیت
ویل اسمیت

این رویداد نامتعارف بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داشت و مهمترین لحظه نودوچهارمین مراسم اسکار عنوان شد.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در ابتدا با انتشار یک توئیت کوتاه، هر نوع خشونت را محکوم کرد ولی با افزایش انتقادها از رفتار ویل اسمیت، ناچار به انتشار بیانیه‌ای رسمی در این زمینه شد.

با افزایش انتقادها، ویل اسمیت دوشنبه شب در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، از کریس راک پوزش خواست.

او در این پیام نوشتاری، حرکت خود را «غیرقابل قبول» و «غیرقابل توجیه» خواند.

ویل اسمیت در بخشی از این پیام با اشاره به اینکه از رفتارش خجالت‌زده است، گفت که «واکنشی احساسی نشان داده است»، و در ادامه افزود که «اشتباه کرده است» و «در دنیای عشق و مهربانی جایی برای خشونت نیست.»

ویل اسمیت در پایان این مطلب می‌گوید که «خشونت در هر شکلی سمی و مخرب است.»


هر چند که حتی در میان مدیران و اعضای آکادمی نیز نظرات مختلفی درباره این هنرمندان و دلایل بروز چنین حادثه‌ای وجود دارد، ولی اکثریت موافق برخورد انظباطی با ویل اسمیت هستند.

آکادمی پس از انجام تحقیقات کامل، درباره این موضوع تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG