لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

نودوچهارمین اسکار با سیلی بهترین بازیگر مرد به مجری برنامه ماندگار شد


نود‌وچهارمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار شاهد رویداد عجیب و غیرمنتظره‌ سیلی ویل اسمیت به کریس راک، مجری برنامه، بود که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری داشت.

هنگامی که کریس راک، کمدین آمریکایی، در حال معرفی برنده یکی از جوایز بود، روی صحنه به شوخی با حاضرین در تالار دالبی از جمله جیدا پینکت، همسر ویل اسمیت پرداخت. کریس راک با خطاب قراردادن همسر ویل اسمیت گفت که منتظر است تا او را در فیلم «جی آی جین ۲» ببیند.

کنایه کریس راک به همسر ویل اسمیت و تشبیه او به نقش سرباز زن فیلم «جی‌آی‌جین» به خاطر تراشیدن موهایش به مذاق ویل اسمیت خوش نیامد.

جیدا پینکت دچار نوعی بیماری به نام «آلوپسی» است که با ریزش مو همراه است و به همین دلیل موهای خود را می‌تراشد. او چندی پیش این موضوع را علنی کرد و به آگاهی‌رسانی درباره این بیماری پرداخت.

ویل اسمیت، که از جوک کریس راک درباره همسرش ناراحت شده بود، از جای خود بلند شد و در اقدامی نامتعارف به روی صحنه رفت و به او سیلی زد. در این لحظه عجیب، دست اندرکاران پخش، صدای برنامه را برای مدت کوتاهی قطع کردند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در دقایق بعدی حاکی از آن بود که ویل اسمیت در آن لحظات به تندی به کریس راک فحاشی می‌کند.

هر چند که شوخی‌هایی از این دست در فرهنگ آمریکایی چندان نامتعارف نیست، ولی ویل اسمیت که حساسیت خاصی روی بیماری همسرش دارد، واکنش تندی به این موضوع نشان داد.

کریس راک که از رفتار تند ویل اسمیت غافلگیر شده بود، این واقعه را «بزرگ‌ترین شب تاریخ تلویزیون» توصیف کرد، اما اجرای برنامه را ادامه داد.

ویل اسمیت که دقایقی بعد برای بازی در فیلم «پادشاه ریچارد» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد، در سخنرانی نسبتا طولانی خود، با چشمانی اشک‌بار از آکادمی، نامزدها، و حضار پوزش خواست و گفت که مانند شخصیت کاراکترش در فیلم پادشاه ریچارد، همواره مدافع خانواده خود بوده است.

ویل اسمیت
ویل اسمیت

ویل اسمیت، در این فیلم نقش ریچارد ویلیامز، پدر ونوس و سرنا ویلیامز، دو تنیس‌باز مشهور آمریکایی را بازی می‌کند. ریچارد ویلیامز نقش مهمی در آموزش و پرورش دختران خود داشت و یکی از مهمترین عوامل موفقیت آنها در دنیای تنیس محسوب می‌شود.

هرچند که دریافت نخستین جایزه اسکار، دستاورد بزرگی برای ویل اسمیت است، ولی بدون شک صحنه ناخوشایند سیلی زدن او به کریس راک در تاریخ مراسم اسکار ماندگار خواهدشد.

به گزارش نشریات هنری، پس از این واقعه، تعدادی از حاضران در مراسم از جمله دنزل واشنگتن که رقیب ویل اسمیت هم بود، لحظاتی با او سخن گفتند تا او آرام شود و این قائله خاتمه پیدا کند.

کریس راک که یکی از محبوب‌ترین کمدین‌های آمریکایی است، هنرمند با اخلاقی به‌شمار می‌آید که معمولا از شوخی‌های نامناسب پرهیز می‌کند، ولی جوک او درباره جیدا پینکت به شدت این زوج را آزرد.

ویل اسمیت و جیدا پینکت
ویل اسمیت و جیدا پینکت

ویل اسمیت هنگام دریافت جایزه اسکار خود به جمله‌ای که دنزل واشنگتن به او گفت، اشاره کرد: «در مهمترین لحظه خود باید مراقب باشید زیرا شیطان در این زمان‌ به سراغ شما می‌آید.»

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که آکادمی علوم و هنرهای سینمایی او را ببخشد و در آینده نیز به مراسم اسکار دعوت کند.

کریس راک
کریس راک

کریس راک هنوز به صورت علنی درباره این حادثه سخنی نگفته است.

آکادمی پس از پایان مراسم، با انتشار بیانیه‌ای، مخالفت خود با هر نوع خشونت را اعلام کرد و نوشت که چنین رفتاری غیرقابل قبول است.

اداره پلیس لس‌آنجلس نیز گفت که از بروز چنین درگیری در مراسم اسکار آگاه است، ولی شکایتی در این زمینه دریافت نکرده است.

ویل اسمیت برای هنرنمایی در فیلم‌های «علی» در سال ۲۰۰۲ و «در جستجوی خوشبختی» در سال ۲۰۰۷ نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. او در این فیلم‌ها نیز نقش شخصیت‌های واقعی یعنی محمد علی اسطوره بوکس، و کریس گارنر، یک فروشنده بی‌خانمان، را بازی کرد.

ویل اسمیت از بازیگران برجسته‌ای است که سابقه هنرنمایی در آثار هنری و تجاری موفقی را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

XS
SM
MD
LG