لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۲

بازگشت عبدالله به افغانستان؛ طالبان خوشامد گفت


بازگشت عبدالله عبدالله از هند به افغانستان
بازگشت عبدالله عبدالله از هند به افغانستان

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان پس از یک سفر ۴۳ روزه دوباره به افغانستان بازگشت.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، آقای عبدالله صبح روز شنبه ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) در میدان هوایی کابل توسط برخی از مقام‌های حکومت پیشین مورد استقبال قرار گرفت.

برخی از مقام‌های طالبان نیز برای استقبال از عبدالله عبدالله به میدان هوایی کابل رفته و از وی پذیرایی کردند.

آقای عبدالله در میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفت که آرزو دارد همه مردم افغانستان در سایه عدالت و در یک فضای بهتر در این کشور زندگی کنند.

او افزود: «به دیدن خانواده‌ رفته بودم و دوباره برگشتم به افغانستان و وطن خود، آرزوی من همین است که انشاءالله همه مردم افغانستان در آرامش، در سایه عدالت و در فضای خوب در کشور خود بتوانند زندگی کنند.»

رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان همچنین از مقام‌های طالبان خواست که برای زندگی بهتر مردم در این کشور به تلاش‌های‌شان ادامه دهند.

آقای عبدالله نخستین مقام حکومت پیشین افغانستان بود که از فرار محمد اشرف غنی،‌ رئیس جمهور پیشین افغانستان خبر داد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان حدس و گمان‌ها و گزارش‌هایی منتشر شد که گروه طالبان به آقای عبدالله اجازه سفر به خارج از افغانستان و سفر به سایر ولایات کشورش را نمی‌دهند و به گونه‌ای در حصر خانگی قرار دارد.

پیش از این، تامس وست، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان با عبدالله عبدالله در دهلی نو دیدار کرد و در صفحه توئیتر از تصمیم طالبان مبنی بر این که به آقای عبدالله اجازه دادند «با خانواده‌اش ملاقات کند و دوباره برگردد» تمجید کرد.

عبدالله عبدالله، حامد کرزی، و فضل هادی مسلمیار از برجسته‌ترین چهره‌های حکومت‌های پیشین افغانستان هستند که پس از مسلط شدن طالبان بر آن کشور، وطن خود را ترک نکرده و هنوز در افغانستان به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG