لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

افزایش تدابیر امنیتی در هند پس از تهدید القاعده به اجرای حملات انتحاری در آن کشور


هند روز چهارشنبه پس از انتشار نامه‌ای تهدید‌آمیز در مورد حمله شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در واکنش به اظهارات «توهین‌آمیز» مقام بلندپایه حزب ملی گرای هندو در مورد پیامبر اسلام، تدابیر امنیتی را تشدید کرد.

چندین رسانه هندی نامه مورخ ۱۶ خرداد منتسب به شاخه القاعده در شبه قاره هند را منتشر کردند. در آن نامه این شاخه القاعده تهدید کرده بود که در چندین ایالت‌ هند برای دفاع از «حرمت پیامبر اسلام» حملات انتحاری انجام خواهد داد.

یک مقام وزارت کشور هند گفت که سازمان‌های اطلاعاتی در حال بررسی صحت این تهدیدها هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد وزارت کشور هند در دهلی نو گفت: «ما به پلیس ایالتی دستور داده‌ایم که جلوی تجمعات یا اعتراضات عمومی را بگیرد، چون ممکن است هدف این گروه شبه‌نظامی قرار گیرند.»

این تهدید امنیتی چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که سخنگوی حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در یک مناظره تلویزیونی در مورد پیامبر اسلام اظهار نظر کرد.

سخنان نوپور شارما، خشم مسلمانان هند را برانگیخت و رهبران کشورهای اسلامی از جمله ایران، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، عمان، اندونزی، مالزی، پاکستان، و افغانستان خواستار عذرخواهی دهلی نو شدند. شماری از کشورها، از جمله ایران، سفرای هند در پایتخت‌های خود را فراخواندند.

خانم شارما سپس از سمت خود تعلیق شد. همچنین، نوین کومار جیندال، مسئول رسانه‌ای این حزب نیز به دلیل اظهارنظرهایی در مورد اسلام در شبکه‌های اجتماعی اخراج شد.

سازمان همکاری اسلامی که ۵۷ کشور مسلمان را در برمی‌گیرد در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سخنان توهین‌‌آمیز در حالی بیان شده است که تنفر نسبت به اسلام در هند و آزار و اذیت سیستماتیک علیه مسلمانان رو به افزایش است.

وزارت امور خارجه هند گفت که توییت‌ها و نظرات توهین‌آمیز به هیچ عنوان بازتاب‌دهنده دیدگاه‌های دولت نیست.

در عین حال، رهنمودهایی برای چندین عضو ارشد این حزب صادر شده است که هنگام صحبت در مورد دین در تریبون‌های عمومی «بسیار محتاط» باشند.

مسلمانان اقلیت هند تحت حاکمیت حزب ملی گرای هندو فشار بیشتری را از آزادی عبادت گرفته تا استفاده از حجاب اسلامی احساس کرده‌اند و در سال‌های گذشته، درگیری‌هایی میان هندوها و مسلمانان رخ داده است.

این مناقشه جدید نیز می‌تواند چالشی دیپلماتیک برای آقای مودی باشد که در سال‌های اخیر تلاش کرده روابط خود با کشورهای اسلامی منبع انرژی را تقویت کند.

XS
SM
MD
LG