لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

مادر حسین رونقی به صدای آمریکا: موبایل او روشن است، اما پاسخ تماس‌ها و پیامک‌ها را نمی‌دهد


حسین رونقی، فعال مدنی مدافع آزادی بیان
حسین رونقی، فعال مدنی مدافع آزادی بیان

در پی ناپدید شدن و بازداشت احتمالی حسین رونقی، فعال مدنی مدافع آزادی بیان، خانواده‌اش می‌گویند با توجه به بیماری‌های متعددی که دارد، جان او در خطر است. همچنین یک منبع آگاه به صدای آمریکا گفت سهیلا حجاب در زندان دچار «حمله قلبی» شده است.

زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی روز جمعه ۶ اسفند در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت این مدافع آزادی بیان، گفت که با گذشت سه روز همچنان در بی‌خبری و نگرانی به سر می‌برند.

او با اشاره به چند تماس ناشناس در روزهای گذشته که در آن‌ها حسین رونقی تهدید به بازداشت شده بود، گفت حسین ساعت ۱۱ پیش‌ از ظهر چهارشنبه ۴ اسفند بعد از مکالمه‌ای تلفنی در منزل و اعلام این‌ که «قرار است پس از آن سر کار برود»، ناپدید شده است.

مادر حسین رونقی گفت پس از ناپدید شدن فرزندش متوجه شده‌اند که علاوه بر «زیر و رو» شدن منزل او، تمامی وسایل الکترونیکی داخل منزل نیز ناپدید شده است.

وی به صدای آمریکا گفت، سه روز است که موبایل حسین رونقی روشن است، «اما هر چه تماس می‌گیریم جواب نمی‌دهد. پیامک ارسال می‌شود، اما پاسخ نمی‌دهد.»

مادر حسین رونقی با تأکید بر بی‌گناهی فرزندش، با دفاع از فعالیت مدنی او گفت «این‌ها وطن‌فروش نیستند. آنها که اختلاس کرده‌اند وطن‌فروش هستند. قبلا هم به دادستان گفته‌ام که آنها اختلاس می‌کنند و مردم تاوان پس می‌دهند.»

مادر حسین رونقی همچنین خواستار واکنش سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری داخلی و بین‌المللی نسبت به وضعیت نقض حقوق بشر در ایران شد و گفت: «ایران را فروختند و دادند دست چین و روسیه. آب در آذربایجان نمانده. دریاچه ما (ارومیه) را خشک کرده‌اند. از جان مردم چه می‌خواهند؟ مردم خسته شده‌اند. این همه گرانی و بدبختی. هر که هم به خیابان می‌رود، می‌زنند. پسر من از کشورش دفاع کرده و از مردمش حمایت کرده.»

حسین رونقی ملکی چهارم اسفند پس از آن که چند تماس تلفنی ناشناس دریافت کرد، ناپدید شده‌ است. او در یک فایل صوتی به برادرش گفته بود: «در صورتی که از من خبری نشد، اطلاع‌رسانی کنید.»

حسن رونقی، برادر او، روز جمعه ۶ اسفند با بیان این که «حسین را آدم ربایان حکومتی ربوده‌اند»، تأکید کرد که «جان حسین در خطر است.» وی با اشاره به این که برادرش از بیماری‌های کلیوی، ریوی، پروستات، غلظت خون و گوارشی رنج می‌برد و تحت درمان است، گفت تمامی این بیماری‌ها به خاطر شرایط و شکنجه سال‌ها زندان است. او تاکید کرد «حالا نیز حسین یک غده در گلو دارد که هر چه زودتر باید عمل جراحی شود.»

حمله قلبی سهیلا حجاب در زندان

در همین حال، یک منبع آگاه به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است سهیلا حجاب، فعال سیاسی و حقوق بشر زندانی در بند زنان زندان کرمانشاه، پنج‌شنبه شب دچار «حمله قلبی» شده و از زندان به بیمارستان انتقال داده شده است.

به گزارش این منبع، که نخواست هویتش فاش شود، خانواده سهیلا حجاب نمی‌دانند که او به کدام بیمارستان منتقل شده و از وضعیت او بی‌خبرند. پی‌گیری‌های خانواده سهیلا حجاب حاکی از آن است که او در زمان انتقال به بیمارستان «بیهوش» بوده و در بیمارستان نیز «توان راه رفتن نداشته و با برانکار جا به جا شده است.»

این منبع آگاه به صدای آمریکا گفت که پزشک معالج به سهیلا حجاب مرخصی درمانی داده و تشخیص داده که او باید حتما تحت نظر متخصص قلب باشد.

بر اساس آخرین خبری که به دست صدای آمریکا رسیده است، خانم حجاب به بیمارستان «امام علی» کرمانشاه منتقل شده و اکنون در بخش سی‌سی‌یو بستری است. خانواده او نیز به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، اما به آنها اجازه ملاقات داده نشده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG