لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

یورش نیروهای امنیتی به خانه شهناز اکملی، از مادران دادخواه؛ مریم کریم‌بیگی به دادسرای اوین احضار شد


شهناز اکملی مادر مصطفی کریم‌بیگی
شهناز اکملی مادر مصطفی کریم‌بیگی

یک منبع آگاه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت روز دوشنبه ۲ اسفند، نیروهای امنیتی با یورش به خانه شهناز اکملی در تهران برخی وسایلش را توقیف کرده و به او گفته‌اند دخترش مریم کریم‌بیگی باید خود را به «دادسرای اوین» معرفی کند.

شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات سال ۸۸، است. این منبع مطلع می‌گوید مأموران «از همه خانه» خانم اکملی فیلم گرفته‌اند.

همچنین آرش صادقی، فعال حقوق بشر، در توییتی ضمن تایید این خبر نوشت که مأموران وزارت اطلاعات با «فیلمبرداری از منزل این مادر، موبایل و لپ‌تاپ و عکس کشته‌شدگان را با خود بردند.»

لیلا حسین‌زاده، کنشگر صنفی و دانشجویی، نیز در توییتی نوشت به خانم اکملی گفته‌اند مریم کریم‌بیگی باید «ظرف پنج روز» به دادسرای اوین مراجعه کند.

فشار بر خانواده‌های دادخواه و فعالان مدنی در ایران در روزهای گذشته شدت گرفته است.

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و آتش‌نشان اخراج‌شده از کار در ایران بار دیگر روز دوشنبه ۲ اسفند در حالی بازداشت شده است که گفته می‌شود او به ویروس کرونا مبتلا است.

همچنین یک روز پس از بازداشت امین انصاری‌فر، پدر فرزاد انصاری‌فر از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان، برادر او آرمان نیز روز یک‌شنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG