لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

تاکسی دوچرخه ای <BR> Cyclo


کارگردان: تران آن هونگ
فرانسه / ويتنام، ۱۹۹۷، رنگی، ۱۲۰ دقيقه

تاکسی دوچرخه ای شاهکار ديگری است از کارگردان اثر درخشان «بوی پاپايای سبز» (۱۹۹۳) که توجه تماشاچيان و منتقدين سينمايی را به خود جلب کرده بود. در اين اثر کارگردان هونگ با تمرکز بر زندگی شلوغ و پلوغ خيابان های شهر هوشی مينه و با بهره برداری از صحنه های چشمگير گوشه و کنار شهر تصوير زنده ای از فساد و تباهی در موقعيتی افسار گسيخته در ويتنام کنونی ترسيم می کند.

در مرکز فيلم موضوع فساد و ابعاد مختلف آن قرار دارد. داستان بر روی زندگی يک جوان راننده تاکسی دوچرخه ای (Cyclo ) و خواهر زيبايش چرخ می زند. هنگامی که سارقين تاکسی دوچرخه ای وی را می دزدند، برادر پايش به دنيای خشن و زيرزمينی تبهکاران باز می شود، و هم زمان خواهر مورد سوء استفاده دوست پسرش قرار گرفته و به پايش دنيای روسپيگری کشيده می شود.

دست و پنجه نرم کردن اين کاراکترها با زندگی روزمره نماد بحران جامعه کنونی ويتنام است، جامعه ای که از يک طرف لبريز از انرژی زندگی است و از طرف ديگر هنوز بختک جنگ بر رويش سنگينی می کند و تمام دلارهای آمريکايی و آهنگ های موسيقی پاپ غربی نيز نتوانسته روال منطقی به اين زندگی ببخشد.

تاکسی دوچرخه ای، نظير بوی پاپايای سبز، از فضای غنی و اتمسفريک ويتنام بهره کافی برده است. فيلم برداری از رنگ آميزی سايه روشن هايی از خون و آتش در متن وزووز دايمی ترافيک کوچه و خيابان برخوردار است که به آن حالتی کلاسيک و غمگين می دهد. داستان با قرار گرفتن بين فيلم مستند و کابوس، انرژی کينتيک فيلم با تصاوير فوق العاده اش تصوير جهنم شهری است که آن را به حق در خور مقايسه با فيلم راننده تاکسی مارتين اسکورسزی ساخته است.

XS
SM
MD
LG