لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۱

هندوچين <BR> Indochine


کارگردان: رژی وارگنير
بازيگران: کاترين دونوو
فرانسه، ۱۹۹۲ ، رنگی، ۱۵۵ دقيقه

حماسه «هندوچين»، که با يادآوری فيلمهايی چون «برباد رفته» و «تولد يک ملت»، به نمايش برخورد بين فرهنگها و زاده شدن جهان نوين از شکم نظم کهن می پردازد، به عنوان نقطه عطفی در تاريخ سينما در جشنواره اسکار سال ۱۹۹۲ برنده جايزه بهترين فيلم خارجی سال شد.

داستان فيلم با دنبال کردن تاريخ هندوچين از زمانی که اولين حرکات استقلال طلبانه عليه استعمار فرانسه بوجود آمد، يعنی در دهه ۱۹۳۰، تا تامين استقلال در سال ۱۹۵۴، حول محور زندگی کاراکتر مزرعه داری است بنام «اِلِن» ( Elaine ) و دختر خوانده ويتنامی اش بنام کاميل (Camille). در ابتدای فيلم مادر و دختر از روابط صميمانه و نزديکی برخوردارند، اما با شروع مبارزات استقلال طلبانه استحکام اين پيوند به آزمايش گذارده می شود، ابتدا بوسيله عشقی که هردو به يک افسر دريايی فرانسه پيدا می کنند و سپس توسط نيروهای عظيم و سهمگين تاريخ که کاميل را به سمت شور انقلابی می کشانند.

با بيداری ويتنام، علايق ملی و ميهنی در کاميل نيز اوج می گيرد و او به شورشيان پيوسته و طی حوادثی تبديل به يکی از قهرمانان شورشی کمونيست می شود. کارگردان فيلم با حفظ تعادل بين رمانس سنتی و ماجراجويی و همچنين با وفاداری تحسين برانگيزی به سير وقايع تاريخی و ثبت تمايلات و جريانات سياسی در ضمن به خلق تصاوير بديع و تازه ای می پردازد که تامل برانگيز است. تصاوير شگفتی از کارگران مزارع که در سکوت به کار طاقت فرسا مشغولند، صحنه رقص تانگوی زيبايی در يک شب جشن کريسمس، و صحنه عشقبازی اِلن در يک اتومبيل زير باران در حاليکه راننده اتومبيل بيرون از ماشين در زير چتر منتظر ايستاده است. به عقيده راقم اين سطور تاکنون هيچ ستاره سينمايی به اندازه کاترين دونوو نتوانسته احساسات داغ و تند و ظاهر سرد و بيروح يک کاراکتر را به اين تردستی و زيبايی در هم ادغام کند. کاترين دونوو بخاطرپختگی و عمق بازی درخشانش در اين فيلم کانديد دريافت اسکار بهترين هنرپيشه زن سال شده بود.

XS
SM
MD
LG