لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

اليوير، اليوير <BR> Olivier, Olivier


کارگردان: اگنيسزا هالند
فرانسه، ۱۹۹۳، رنگی، ۱۱۰ دقيقه

کارگردان، اکنيسزا هالند، که از بنيانگذاران موج نوی سينمای لهستان بشمار می رود، اين فيلم را پس از موفقيت «اروپا، اروپا»، که در همين صفحات معرفی شد، را در همان چارچوب کلی ساخت، يعنی استفاده از بيوگرافی با مسايل حاشيه ای فوق العاده و تصاوير باور نکردنی در ابعادی گسترده و زيبا. اين فيلم اسرار آميز که بر اساس يک داستان واقعی بنا شده موقعيت اگنسيزا هالند را به عنوان يکی از سينما گران پيشرو جهان به تثبيت رسانيد. وی با اين فيلم همچون «اروپا، اروپا» نشان داد که در قلمرو مضمون های تعويض نقش و ابهامات هويتی در افق سياسی-روانی اروپای مدرن تبحر خاصی دارد.

داستان فيلم از اين قرار است که اليوير، پسر بچه ای نه ساله، کودکی آرام خودش را در ميان خانواده ای گرم و با مادری که عاشقانه دوستش دارد و پدری که سخت کار می کند و خواهر بزرگتری که مهربان است سپری می کند. يکروز اليوير بطور ناگهانی ناپديد می شود و خانواده اش هيچ اثری از او نمی توانند پيدا کنند. تراژدی اين فقدان خانواده کوچک را از هم می پاشاند. ۶ سال بعد اليوير بطرز معجزه آسايی در پاريس به هيبت يک جوان ۱۵ ساله خيابانی دوباره ظهور می کند. اين ظهور غير مترقبه خانواده از هم پاشيده را دور هم جمع می کند، اما ابتدا خواهر اليوير به وی ظنين است. آيا اين فرشته صدمه ديده برادر اوست و يا يک شياد متقلب است؟

اليوير، اليوير داستان گيرا و عميقی را بروی پرد بازگو می کند که تمرکزش بيش از آنکه بر روی طرح کارآگانه داستان باشد، برروی تنش های روانی جديديست که خانواده آسيب ديده را دچار کرده است. اما اين فقط يک جنبه از اين فيلم بسيار تماشايی است که بصورت لايه لايه هسته واقعی آن را در بر گرفته و به آن حالت نيمه افسانه ای، نيمه علمی-تخيلی می دهد. اگر تصميم به ديدن اين فيلم گرفتيد، منتظر ديدن موارد متعدد رجوع آن به فيلم علمی-تخيلی E.T. باشيد.

XS
SM
MD
LG